Trzy strefy DRS podczas Grand Prix Arabii Saudyjskiej

Kimi Raikkonen - Alfa Romeo Racing Orlen / © Alfa Romeo Racing Orlen / DPPI

Trzy strefy DRS będą mieli do dyspozycji kierowcy podczas pierwszego w historii wyścigu o Grand Prix Arabii Saudyjskiej na torze Jeddah Corniche, poinformowało FIA.

Już w najbliższy weekend zawodnicy wraz ze swoimi zespołami powrócą do rywalizacji w Mistrzostwach Świata Formuły 1 i zmierzą się na nowym dla siebie obiekcie, który ma być jednym z najszybszych w kalendarzu.

Nowy tor Jeddah Corniche będzie liczył 6.174 kilometra i dwadzieścia siedem zakrętów, a konfiguracja obiektu będzie pozwalała pokonać go aż w osiemdziesięciu procentach na pełnym gazie, co przełożyło się również na ilość stref DRS, których będzie aż trzy.

Pierwsza strefa DRS będzie obowiązywać na wyjściu z dziewiętnastego zakrętu, a zakończy się przed zakrętem dwadzieścia dwa, natomiast druga będzie dostępna dla kierowców już na wejściu w dwudziestkę piątkę, aby mogli skorzystać z długiego lewego łuku, ciągnącego się aż do nawrotu na długą prostą star/meta.

Ostatnia została zlokalizowana na prostej startowej, a jej punkt aktywacji wyznaczono na sto siedemdziesiątym metrze, po wyjściu z dwudziestego siódmego zakrętu.

Każda ze stref będzie posiadała także oddzielne punkty detekcji - dla pierwszej na wyjściu z siedemnastego zakrętu, dla drugiej na wejściu w dwudziestkę dwójkę, natomiast dla trzeciej na wejściu w zakręt dwadzieścia siedem.

Pierwszy trening, podczas którego kierowcy sprawdzą wszystkie parametry swoich aut, a przede wszystkim zapoznają się z nowym dla siebie torem, został zaplanowany na godzinę 14:30 czasu polskiego.

Image: © Alfa Romeo Racing Orlen / DPPI