Tsunoda o wycofaniu się z GP Holandii: Inżynierowie nie widzieli wyraźnego problemu

Yuki Tsunoda - Scuderia AlphaTauri / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Yuki Tsunoda stwierdził, że inżynierowie AlphaTauri nie byli w stanie znaleźć „wyraźnego problemu” w danych, który spowodował wycofanie się Japończyka z rywalizacji na Zandvoort i uruchomienie wirtualnego samochodu bezpieczeństwa.

Kierowca zatrzymał się po raz pierwszy na wyjściu z trzeciego zakrętu, argumentując, że opony w jego samochodzie nie były dokręcone. Tsunoda zjechał na zmianę ogumienia i ponowne dopasowanie pasów bezpieczeństwa, jednak niedługo po ponownym wyjeździe na miękkiej mieszance, dostał polecenie zatrzymania się, co spowodowało pojawienie się VSC.

Incydenty z udziałem Japończyka wywarły znaczący wpływ na przebieg wyścigu, ponieważ pozwoliły Maxowi Verstappenowi na skorzystanie z drugiego postoju oraz umożliwiło powrót na pozycję lidera.

Po zakończeniu rywalizacji Tsunoda nie potrafił wyjaśnić, na czym dokładnie polegał problem z samochodem i zaprzeczył swoje wcześniejsze stwierdzenie, że dotyczyło to źle dokręconej opony.

„Myślałem, że w tym jest jakiś problem, czułem, że dotyczy to tylnej części samochodu. Zgłosiłem to i z tego powodu dostałem wezwanie od mojego inżyniera, abym się zatrzymał na torze, ale oni nie widzieli żadnego wyraźnego problemu w danych, dlatego zjechałem do boksu, aby założyć nowy komplet opon” – tłumaczył Yuki Tsunoda.

„Kiedy przyspieszyłem po wyjeździe z alei serwisowej, poczułem, że tylko jedno koło buksowało. Ślizgałem się na prostej oraz musiałem kontrować, dlatego nie uważałem, że wszystkie jest normalnie” – dodał.

„Założyliśmy nowe ogumienie i potwierdziłem, że dzieje się to samo” – kontynuował Tsunoda. „Na początku myślałem, że z powodu niskiej przyczepności twardej mieszanki, koło w taki sposób się obraca, ale to dotyczyło czegoś, co znajduje się w tylnej części samochodu, a wtedy inżynierowie potwierdzili, że jest pewien problem, więc się zatrzymaliśmy.”

Zespół AlphaTauri, w osobie Caludio Balestriego, potwierdził, że bada problem Yukiego Tsunody podczas Grand prix Holandii, który spowodował wycofanie się Japończyka z rywalizacji.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool