Turcja zorganizuje w listopadzie GP Formuły 1 z udziałem kibiców

Sebastian Vettel, Grand Prix Turcji 2011 / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Formuła 1 zagości na torze Istanbul Park w pierwszej połowie listopada, jak informują tureckie media. Sfinalizowanie umowy miał oficjalnie potwierdzić prezydent FIA, Jean Todt.

GP Turcji na torze Istanbul Park było organizowane w latach 2005-2011. Rezygnacja z organizacji tej rundy była podyktowana kwestiami finansowymi, które spowodowały dość trwały rozbrat między władzami F1 a rządem Turcji. Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zmusiła zarządców Formuły 1 do wykonania kilkunastu modyfikacji w tegorocznym kalendarzu. Wynikiem tych działań jest organizacja w tym sezonie wyścigów na takich torach jak: Mugello, Imola, Algarve i Nurburgring. Według dobrze poinformowanych tureckich dziennikarzy do tego grona oficjalnie dołączyła Turcja, a potwierdzenie tej informacji ma pojawić się na przestrzeni kilku najbliższych dni.

Według informacji, które od rana publikują lokalne media - wyścig ma zostać zorganizowany 15 listopada, a sfinalizowanie umowy miało zostać już potwierdzone przez prezydenta FIA, Jeana Todta. Tureccy dziennikarze podają również informację, według której GP Turcji niemalże na pewno odbędzie się z udziałem publiczności.

Opierając się na nieoficjalnych informacjach, wyścig na torze Istanbul Park ma się odbyć kosztem planowanej rundy na torze Jerez, która prawdopodobnie nie dojdzie do skutku. Podobny los ma spotkać również GP Wietnamu, gdzie miejscowi organizatorzy mieli podjąć decyzję o odwołaniu tegorocznej rundy.

Kwestią problematyczną w przypadku GP Niemiec i Turcji będzie październikowa i listopadowa aura, która przewiduje dość zaniżone temperatury powietrza, a zarazem toru, co może okazać się dość problematyczną kwestią dla opon i kierowców.

Dwa tygodnie po wyścigu w Turcji Formuła 1 ma przenieść się na tor Sakhir, gdzie przy wykorzystaniu dwóch różnych konfiguracji tego obiektu mają odbyć się dwa wyścigi. Sezon 2020 wzorem lat ubiegłych ma zakończyć się w Abu Zabi.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool