Tymek Kucharczyk staje do walki w hiszpańskiej Formule 4

Tymek Kucharczyk - MP Motorsport / © Tymek Kucharczyk

Już w ten weekend jeden z najbardziej utalentowanych młodych kierowców wyścigowych z naszego kraju – Tymek Kucharczyk – rozpocznie swój debiutancki sezon w samochodach jednomiejscowych. Pierwszy wyścig F4 Spanish Championship na torze w Portimao zostanie rozegrany w sobotę o 15:15.

Karting jest naturalnym, pierwszym krokiem dla każdego młodego adepta wyścigów samochodowych. W ciągu dziecięciu lat kariery na tym poziomie Tymek pokonywał kolejne szczeble, zaczynając od zawodów w Polsce i Czechach, a kończąc na podiach najbardziej prestiżowych cyklów we Włoszech oraz plasując się w czołówce Mistrzostw Świata i Europy.

W ciągu ostatnich dwóch lat, gdy kierowca Orlen Team jeździł na ramie sygnowanej nazwiskiem Roberta Kubicy, reprezentował wówczas zespół Birel ART. Włoska ekipa co roku organizuje dla swoich zawodników shoot out Richard Mille Young Talent Academy, gdzie w czasie kilku dni uczestnicy mają okazję zasiąść za kierownicami bolidów Formuły 4 i sprawdzić się w zajęciach z inżynierami, czy wyzwaniach psycho-motorycznych.

Tymek zwyciężył w zeszłorocznej edycji tych zmagań, a nagrodą dla 16-latka będzie start w Mistrzostwach Hiszpanii F4. Nadchodzący sezon tej serii wystartuje w ten weekend na znanym z Formuły 1 torze Autódromo Internacional do Algarve w portugalskim Portimao. Cały kalendarz tworzy siedem rund, a każda składać się będzie z trzech wyścigów poprzedzonych treningami i kwalifikacjami.

„Bardzo się cieszę i jestem niezwykle podekscytowany rozpoczęciem mojego pierwszego sezonu w samochodach jednomiejscowych” – powiedział Tymek Kucharczyk.

„Przesiadka z gokartu do bolidu zawsze jest dużym wyzwaniem, a tegoroczna stawka hiszpańskich mistrzostw jest najmocniejsza w historii.”

„Po wygraniu shoot outu Richard Mille Young Talent Academy wspólnie z moim zespołem MP Motorsport sporo testowaliśmy przez zimę, dzięki czemu miałem okazję poznać niemal wszystkie obiekty z tegorocznego kalendarza, w tym także Portimao. To zbudowało moją pewność siebie, którą mam zamiar wykorzystać.”

„Mam nadzieję, że uda mi się zaliczyć bezproblemowy weekend i dobrze odnaleźć w walce z rywalami na torze. Na koniec chciałbym bardzo podziękować moim partnerom - PKN Orlen, Akademii Orlen Team i Kistenberg za wsparcie moich startów przez kolejny rok” – dodał.

Źródło: Tymek Kucharczyk

Image: © Tymek Kucharczyk