U progu nowej ery: Formuła 1 oficjalnie prezentuje bolid w specyfikacji na sezon 2022

Formuła 1 na sezon 2022 / © Formula 1

Formuła 1 wkracza w nową ekscytującą erę i prezentuje pokazowy bolid w specyfikacji na sezon 2022.

Samochody wraz z przyszłoroczną kampanią wyścigową będą wyglądały radykalnie inaczej wraz z nowymi 18-calowymi kołami i oponami, uproszczonym, lecz dobrze zaprojektowanym pakietem aerodynamicznym oraz futurystycznym wyglądem.

Przyczynią się do tego nowe regulacje techniczne, mające na celu zbliżenie rywalizacji, a także umożliwienie bliższego ścigania się i wyprzedzania w miejscach, w których obecnie jest to niemożliwe.

Bolidy na sezon 2022 będą oparte na przeprojektowanej podłodze, która powiększy „efekt przyziemienia”, a co za tym idzie, zapewni czystsze powietrze za autem, prostszym przednim skrzydle oraz zmodernizowanym tylnym płacie.

Dużą zmianą w przyszłorocznych autach będzie także przebudowana strefa tuż za przednią osią. Obecne bolidy w tym miejscu posiadają bardzo rozbudowaną i kluczową aerodynamikę, która kieruje i rozdziela strugę powietrza w dalsze rejony konstrukcji. W nowych autach zostało to jednak zakazane.

Formuła 1 na sezon 2022 / © Formula 1

Zauważalną zmianą będą również 18-calowe koła wraz z nowymi oponami Pirelli, które będą mniej wrażliwe na temperaturę, co pozwolili kierowcom na dłuższe i mocniejsze wykorzystywanie ogumienia podczas rywalizacji. Dodatkową zmianą będzie powrót kołpaków, które były obecne w Formule 1 do końca sezonu 2009.

„Wydaje się, że Formuła 1 przedstawiła nowe regulacje techniczne bardzo dawno temu, ale po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, do rozpoczęcia nowego sezonu, kiedy pierwszy raz zobaczymy na torze nowe samochody, pozostało zaledwie 170 dni” - powiedział Ross Brawn.

„Nadejście nowej ery poprzedza wielkie oczekiwanie i ekscytacja. Chociaż sezon 2021 to wspaniała batalia, to kierowcy mają ogromne problemy w podążaniu blisko za sobą. Nowe regulacje techniczne rozwiążą ten problem i stworzą szanse do prawdziwej walki koło w koło.”

„Połączenie nowych przepisów, zmian w aerodynamice i limitów budżetowych pozwoli uczynić sport bardziej zrównoważonym i zniwelować różnice obecnie panujące w stawce.”

Formuła 1 na sezon 2022 / © Formula 1

„Sezon 2022 zwiastuje nadejście nowej ery w Mistrzostwach Świata Formuły 1” - dodał Nikolas Tombazis.

„FIA wspaniale współpracowała z zespołami i Formułą 1, dzięki czemu udało się zidentyfikować obszary, które w głównej mierze odpowiadają za możliwość utrzymania bliskiego dystansu między samochodami. W połączeniu z nowymi, już obowiązującymi regulacjami budżetowymi, powinno to zapewnić bardzo pozytywny wpływ na widowisko i zrównoważony rozwój naszego sportu.”

Formuła 1 na sezon 2022 / © Formula 1
Image: © Formula 1