Udane jazdy Bilińskiego podczas testów FRECA. Polak wkrótce ogłosi swoje plany na sezon 2022

Roman Biliński / © Dutch Photo Agency

Roman Biliński nie próżnował po zakończonym sezonie w brytyjskiej GB3 Championship i wziął udział w testach FRECA (Formula Regional European Championship by Alpine), które okazały się dla niego niezwykle udane.

Formula Regional European Championship by Alpine po zakończeniu sezonu 2021 zorganizowała testy na torze Barcelona-Catalunya, w których wziął udział także Roman Biliński, zaproszony przez skład R-ace GP, mistrzów FRECA w sezonie 2021 wśród zespołów.

Polski kierowca niemal od razu pokazał pełnię swojego potencjału przez dwa dni testów, regularnie notując świetne czasy, dające mu czołowe miejsca wśród debiutantów. Pierwszego dnia zaskoczył wszystkich obserwatorów, zajmując trzecie miejsce w stawce trzydziesty pięciu kierowców.

Znakomite rezultaty spowodowały zainteresowanie innych zespołów – kilka dni później Roman Biliński odbył prywatne testy z zespołem Trident. To aktualni mistrzowie Formuły 3, którzy w 2022 roku będą rywalizować także w FRECA. Polski kierowca okazał się zdecydowanie najlepszy spośród ośmiu uczestników, ustanawiając czas lepszy od drugiego zawodnika o ponad dwie dziesiąte sekundy.

Przeczytaj też: Wywiad z Romanem Bilińskim

„Za nami bardzo produktywne sesje w Barcelonie. Bolidy FRECA są o wiele szybsze niż te, z jakimi miałem styczność, startując w GB3 Championship czy Brytyjskiej F4” - przyznał Roman Biliński. „Jazda nimi jest wymagająca, lecz sprawiła mi wiele wspaniałych wrażeń.”

„Bardzo się cieszę, że miałem okazję wziąć udział w testach, gdyż jak wiemy, jest to najważniejsza seria wyścigowa na świecie na tym poziomie. Dziękuję wszystkim zaangażowanym za te możliwości” - dodał Polak.

Po obu testach zainteresowanie Polakiem okazało się bardzo wysokie, czego potwierdzeniem było wiele zapytań o kierowcę od wielu zespołów. Roman Biliński nie potwierdził jednak, czy i z jakim zespołem wystartuje w FRECA, jednak przyznał, że już wkrótce ogłosi swoje plany na sezon 2022.

Czym jest FRECA?

FRECA (Formula Regional European Championship by Alpine) to najważniejsza europejska seria dla młodych kierowców, którzy chcą zaliczyć awans do najważniejszych globalnych serii wyścigowych – F3, F2 i w końcu F1. Powstała w 2019 roku w miejsce Europejskiej Formuły 3.

W mistrzostwach stosuje się bolidy Tatuus T-18, które mają homologację F3, a przepisy są także jednolite z tymi stosowanymi w F3. Opiekę nad serią sprawuje Alpine, które jest dostawcą silników.

O wadze tej serii wyścigowej niech świadczy fakt, że w przeszłości na tym poziomie doświadczenie zdobywali tacy kierowcy jak Esteban Ocon, Lando Norris czy Mick Schumacher. Co więcej, mistrz F3 z sezonu 2021, Dennis Hauger, rok wcześniej występował właśnie we FRECA.

Nie ma więc wątpliwości, że to przedsionek wielkiego ścigania i najważniejsza europejska seria wyścigowa bolidów jednomiejscowych.

Image: © Dutch Photo Agency