Uszkodzone przednie skrzydło zrujnowało wyścig Lance'a Strolla

Lance Stroll - BTW Racing Point F1 Team / © BWT Racing Point F1 Team

Poluzowany fragment przedniego skrzydła w bolidzie Lance'a Strolla spowodował znaczny spadek docisku i problemy z oponami, które ostatecznie odebrały mu szansę na wygraną w Grand Prix Turcji.

Początek rywalizacji na torze Istanbul Park ułożył się bardzo dobrze dla obu kierowców ekipy Racing Point. Po starcie oba bolidy utrzymywały swoje pozycje, a Kanadyjczyk szybko wypracował bezpieczną przewagę nad swoim zespołowym kolegą.

„Bardzo dobrze wystartowałem i udało mi się wypracować ponad 10-sekundową przewagę w pierwszym przejeździe, co dało nam duże pole manewru na drugi przejazd, aby uzyskać świetny wynik” - powiedział Stroll.

Sytuacja zmieniła się jednak po pierwszym zjeździe do alei serwisowej. Na nowym komplecie opon pośrednich tempo Strolla zaczęło gwałtownie spadać, a kierowca zaczął skarżyć się na bardzo silne kłopoty z ogumieniem.

„Naprawdę trudno jest zrozumieć, co się dzisiaj stało.

„Przez cały wyścig zmagałem się z ziarnieniem na pośredniej mieszance. Zespół dokonał właściwego wyboru, wzywając mnie na pit-stop, ponieważ graining niezwykle utrudniał sprawę”- kontynuuje.

„Na drugim komplecie również pojawiał się problem i nie mogłem naciskać, aby nadrobić straty. Z perspektywy czasu być może pozostanie na torze pozwoliłoby oponom się oczyścić, ale teraz łatwo można tak mówić.”

Jak okazało się po wyścigu, bezpośrednią przyczyną kłopotów Lance’a było uszkodzenie przedniego skrzydła. Jeden z jego elementów poluzował się, co doprowadziło do obniżenia poziomu docisku przedniej osi.

„Jeden z fragmentów przedniego skrzydła poluzował się, a następnie zablokował w taki sposób, że spowodował znaczną utratę docisku” – zakomunikował zespół.

„Dane z wyścigu to potwierdzały, ale bez widocznych uszkodzeń górnej części skrzydła i w warunkach bardzo niskiej przyczepności bardzo trudno było ocenić, czy te odczyty były prawdziwe. Dopiero w garażu odkryliśmy uszkodzenie.”

Pomimo zmarnowanej szansy na pierwsze zwycięstwo Stroll zaznaczył, że skupia się już na następnych wyścigach.

„Zdobycie pole position było wielkim osiągnięciem, ale punkty są zdobywane w niedzielę. Fajnie było prowadzić tak wiele okrążeń, ale nie prowadziliśmy wystarczająco długo! Chociaż jestem sfrustrowany, to dobrze, że Checo zdobył cenne punkty. Teraz skupiamy się na ostatnich wyścigach”- zakończył zawodnik Racing Point

Image: © BWT Racing Point F1 Team