Valentino Rossi nie wystąpi w GP Teruel. Yamaha bez zastępstwa

Valentino Rossi - Monster Energy Yamaha MotoGP / © Yamaha Motor Racing

Ze względu na włoskie prawo Valentino Rossi nie weźmie udziału w GP Teruel (23-25 października). Jednocześnie zespół Monster Energy Yamaha podjął decyzję, że na tę rundę nie wystawi zastępczego zawodnika.

Według obowiązującego od 13 października dekretu wydanego przez włoskiego premiera każda osoba z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa musi poddać się 10-dniowej kwarantannie. Zgodnie z tym, że Valentino Rossi został zdiagnozowany w swoim domu 15 października, okres jego izolacji zakończy się 25 października, czyli w dzień wyścigu o GP Teruel. Tym samym nie będzie mógł wziąć w nim udziału.

Zanim włoski zawodnik wróci do normalnego życia, będzie musiał przejść kolejny test PCR. Gdy otrzyma negatywny wynik, będzie musiał go zarejestrować. Wydaje się więc, że Valentino Rossi powróci do rywalizacji w MotoGP na GP Europy, które odbywać się będzie na torze w Walencji w dniach 6-8 listopada. 41-latek na ten moment zgromadził 58 punktów i zajmuje trzynaste miejsce w klasyfikacji generalnej.

Yamaha rozważała zastępstwo Valentino Rossiego na GP Teruel, jednak ostatecznie nie zdecydowała się na taki krok. W komunikacie prasowym możemy przeczytać, że została ona „podyktowana dużym stresem, jaki został położony na członków projektu MotoGP Yamahy podczas tego sezonu, na który wpłynął COVID-19”.

Według Regulaminu Mistrzostw Świata Grand Prix zespoły powinny zrobić wszystko, by w ciągu 10 dni od wycofania znaleźć zastępstwo dla nieobecnego zawodnika. Valentino Rossi zgłoszony był do GP Aragonii, a ekipa Monster Energy Yamaha oficjalnie zakomunikowała organizatorom, że Włoch nie wystąpi dopiero 16 października. Oznacza to więc, że regulaminowe 10 dni upływa 26 października, a więc dzień po wyścigu o GP Teruel. Tym samym zastępstwo nie jest konieczne.

Taka decyzja ucina spekulacje na temat ewentualnego powrotu Jorge Lorenzo, który jako kierowca testowy Yamahy był faworytem do zastępstwa Valentino Rossiego. Ostatecznie jednak w GP Teruel zespół fabryczny reprezentować będzie tylko Maverick Vinales, który obecnie zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej i do prowadzącego Fabio Quartararo traci 19 punktów.

Image: © Yamaha Motor Racing