Valentino Rossi dołącza do zespołu Petronas Yamaha SRT

Valentino Rossi - Monster Energy Yamaha MotoGP / © Yamaha Motor Racing

Valentino Rossi podpisał roczny kontrakt z zespołem Petronas Yamaha SRT. W sezonie 2021 jego partnerem będzie Franco Morbidelli.

Choć Valentino Rossi rozpoczął mistrzostwa w 2019 roku całkiem dobrze, tak ostatecznie zakończył je słabym wynikiem – Włoch uplasował się w klasyfikacji generalnej dopiero na siódmym miejscu. Już wtedy więc spekulowano o dalszych losach kariery utytułowanego zawodnika. Rossi mówił natomiast, że decyzję o swojej przyszłości podejmie w sezonie 2020, po kilku pierwszych wyścigach.

Yamaha nie chciała jednak ryzykować i czekać na to, na jaki ruch zdecyduje się Valentino Rossi. Już w styczniu przedłużyła więc kontrakt z Maverickiem Vinalesem, a chwilę później postanowiła zatrudnić w fabrycznym zespole Fabio Quartararo. Oznaczało to, że w ekipie Monster Energy Yamaha zabraknie miejsca dla Włocha. Wtedy pojawiła się jednak opcja, by 41-latek dołączył do zespołu Petronas Yamaha SRT, mając jednocześnie pełne wsparcie od fabryki.

Mimo to Valentino Rossi cały czas powtarzał, że chciałby sprawdzić swoją dyspozycję na torze i dopiero wtedy podjąć decyzję co do swojej przyszłość. Niestety, pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 utrudniała tę sytuację i start tegorocznych mistrzostw został opóźniony aż do lipca. W związku z tym przyszłość Włocha wciąż była niepewna.

Jeszcze przed startem sezonu 2020 Valentino Rossi kierował się jednak bardziej w kierunku kontynuowania swojej wyścigowej kariery. Pojawiały się również medialne doniesienia o prowadzeniu rozmów kontraktowych, a Razlan Razali – szef zespołu Petronas Yamaha SRT – podkreślał w rozmowie z crash.net: „Trzymamy dla niego miejsce […]. Musimy jednak naprawdę zrozumieć umowę, jakie są argumenty za, a jakie przeciw. Trzeba też zrozumieć, czego chce Rossi”.

Choć już wszystko wydawało się pewne, tak kwestie prawne pomiędzy Petronasem, Yamahą oraz 41-latkiem przeciągały się kolejnymi tygodniami. Ostatecznie jednak wszystko zastało dopięte na ostatni guzik i ogłoszenie kontraktu nastąpiło w trakcie GP Katalonii. Tym samym Valentino Rossi spędzi w MotoGP przynajmniej kolejny rok. 

"Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę kontynuować jazdę w 2021 roku i robić to z zespołem Petronas Yamaha SRT" - przyznał Valentino Rossi.

"Dużo myślałem przed podjęciem tej decyzji, ponieważ wyzwanie jest coraz większe. Aby być na szczycie w MotoGP, trzeba dużo i ciężko pracować, codziennie trenować i wieść 'życie sportowca', ale nadal to lubię i nadal chcę jeździć."

"W pierwszej połowie roku dokonałem wyboru i rozmawiałem z Yamahą, która zgodziła się ze mną. Powiedzieli mi, że nawet jeśli nie ma dla mnie miejsca w zespole fabrycznym, to fabryczny motocykl i wsparcie będą gwarantowane."

"Bardzo się cieszę, że przenoszę się do zespołu Petronas Yamaha SRT. Są młodzi, ale pokazali, że są czołową ekipą. Są bardzo poważni i bardzo dobrze zorganizowani."

"W tym roku zmieniałem też szefa załogi i jestem bardzo zadowolony z Davida i myślę, że jeszcze nie osiągnęliśmy swoich najlepszych wyników. To był jeden z powodów, dla których zdecydowałem się kontynuować, ponieważ bardzo lubię atmosferę w zespole."

Zespołowym partnerem Valentino Rossiego będzie jego rodak i dobry kolega, Franco Morbidelli. Razali mówił już bowiem w maju o zachowaniu w ekipie przynajmniej jednego z obecnie startujących zawodników, w związku z czym oczekiwaliśmy tylko na potwierdzenie przedłużenia jego kontraktu. Ostatecznie nadeszło ono 13 lipca - Włoch pozostanie w zespole Petronas Yamaha SRT przynajmniej do końca sezonu 2022.

"Fajnie będzie mieć Franco jako zespołowego kolegę, ponieważ jest on zawodnikiem Akademii, będzie fajnie. Myślę, że możemy współpracować, aby osiągnąć dobre rzeczy" - dodał Valentino Rossi.

 

Image: © Yamaha Motor Racing