Vandoorne, Blomqvist i Gelael w składzie ekipy JOTA na sezon 2021

Jota Sport #38 / © FIA WEC / Marius Hecker/AdrenalMedia.com

Zespół Jota potwierdził swój pierwszy skład kierowców, z którym będzie rywalizował w tegorocznej kampanii Długodystansowych Mistrzostw Świata - Stoffela Vandoorne'a, Seana Gelaela i Toma Blomqvista.

Brytyjski skład ponownie planuje wystawić dwa prototypy Oreca 07 Gibson w pełnym sezonie FIA WEC, jednak nie potwierdził, którzy kierowcy będą dzielić drugi samochód LMP2.

Vandoorne i Blomqvist to etatowi zawodnicy Formuły E odpowiednio z zespołów Mercedes i Jaguar, którzy będą ścigać się w tegorocznym sezonie elektrycznych bolidów, jednak brak kolizji dat obu serii pozwoli im na uczestniczenie we wszystkich rundach zarówno Mistrzostw Świata Formuły E, jak i FIA WEC.

"Naprawdę dobrze będzie połączyć ten program z moją kampanią w Formule E w 2021 roku, więc nie mogę się doczekać startu" - powiedział Stoffel Vandoorne.

"Bycie w WEC z zespołem Jota jest wspaniałe, ponieważ są oni tak ugruntowanym i szanowanym zespołem w super konkurencyjnym środowisku, w co oczywiście zawsze starałem się być zaangażowany."

"Możliwość robienia tego razem z Seanem i Tomem też jest świetna, ponieważ to dwaj moi wspaniali przyjaciele wyścigowi" - dodał Belg.

Brytyjczyk opuścił program BMW, z którym walczył w FIA WEC oraz innych seriach wyścigowych, jednak w zeszłym roku wziął udział w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w klasie LMGTE Am, 12-godzinnym wyścigu Liqui-Moly Bathurst oraz rywalizacji na torze Paul Ricard (1000 km), w którym z zespołem AF Corse wywalczył zwycięstwo.

Dla Seana Gelaela również nie będzie to pierwszy raz w WEC, po jego startach w 2016 roku w ekipie Extreme Speed Motorsports w klasie LMP2. Indonezyjski kierowca ostatni raz walczył w Formule 2 z ekipą Dams.

"Jesteśmy bardzo podekscytowani, mogąc potwierdzić programy Seana, Toma oraz Stoffela na 2021 rok i nie możemy się doczekać walki o zwycięstwo, a także tytułu LMP2" - powiedział współwłaściciel ekipy Jota, David Clark.

"Jakość tego trio to kolejna wspaniała deklaracja intencji nas wszystkich w Jota. Sean od kilku lat jest filarem wyścigów na najwyższym poziomie i jest wyraźnie oddanym oraz imponującym profesjonalistą."

"Śledziłem karierę Toma przez lata i jest jasne, że jest on zwycięzcą oraz kimś, kto wniesie doskonałość do kokpitu i wielu innych obszarów."

"Osiągnięcia Stoffela wymagają niewielkiego wprowadzenia i wspaniale będzie pracować z nim przez cały rok."

"Chciałbym podziękować wszystkim trzem za wykazanie się tak wspaniałą przewidywalnością i zaangażowaniem w realizację tego planu. Z niecierpliwością czekamy na wspaniałe działania i najlepsze wyniki na całym świecie w 2021 roku" - dodał.

Wszyscy trzej zawodnicy wezmą także udział w Asia Le Mans Series, który w całości odbędzie się na torze Yas Marina w Abu Zabi. W dwóch pierwszych rundach wystartują Gelael i Vandoorne, natomiast w dwóch ostatnich miejsce Belga zajmie Blomqvist.

Image: © FIA WEC / Marius Hecker/AdrenalMedia.com