Vasseur: Dobrze jest wrócić do walki w środku stawki

Frederic Vasseur - Alfa Romeo F1 Team Orlen / © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI

Frederic Vasseur, szef zespołu Alfa Romeo F1 Team Orlen, żartobliwie przyznał, że woli walczyć z Alpine i ekipą AlphaTauri, a nie z samochodem medycznym jadącym za stawką Formuły 1.

Po trzech wyścigach trwającej kampanii Alfa Romeo już zrównała się z ubiegłorocznym dorobkiem punktowym, dzięki czemu ekipa zajmuje obecnie szóste miejsce w klasyfikacji konstruktorów. Jest to najlepszy wynik stajni z Hinwil od 2012 roku, kiedy zespół nosił jeszcze w swojej nazwie człon „Sauber”.

Lepiej sytuacja wygląda także w przypadku samych zawodników, a w szczególności u Valtteriego Bottasa, który ma na swoim koncie szóstą lokatę w wyścigu, tym samym osiągając najlepszą pozycję dla zespołu w Grand Prix od 2019 roku.

Vasseur nie ukrywa swojego zadowolenia z powrotu do środka stawki, jednocześnie zaznaczając, że wciąż widzi możliwości poprawy osiągów w tegorocznym bolidzie.

„Miło jest być tu z powrotem – o wiele lepiej jest walczyć z Alpine i ekipą AlphaTauri niż z samochodem medycznym” – powiedział szef zespołu. „To dobre uczucie, a wyścigi są dla nas bardzo ekscytujące.”

„Nie musimy zbytnio zwracać uwagi na klasyfikację. Przed nami jeszcze dwadzieścia wyścigów, a najważniejsze jest, aby skupić się na naszym rozwoju i na tym, co musimy poprawić.”

„Myślę, że mamy jeszcze wiele do poprawienia w samochodzie oraz zespole i jestem pewien, że jeśli skupimy się na właściwych rzeczach, to zrobimy duży krok do przodu.”

W obecnym sezonie Alfa Romeo postawiła na kompletnie nowy skład kierowców, zatrudniając doświadczonego Valtteriego Bottasa i debiutującego w Formule 1 Zhou Guanyu.

Fin podkreślił, że mimo dwukrotnego zdobycia punktów, najbardziej cieszy się ze swojej roli w zespole, która wykracza za zwykłą pozycję kierowcy.

„Jestem bardzo zadowolony z pracy zespołu i mojej roli w ekipie” – powiedział Bottas w wywiadzie dla The Race.

„Czuję, że nie tylko prowadzę samochód. Czuję, że jestem kimś więcej. Nie jestem tylko kierowcą, ale także ważnym członkiem zespołu.”

Vasseur skomentował wypowiedź Bottasa, mówiąc: „Wiesz, kiedy jest dobrze, to jest dobrze – bardzo często właśnie wtedy, kiedy przychodzi kryzys, trzeba analizować relacje między ludźmi.”

„Jestem pewien, że wraz z Valtterim nie jesteśmy zadowoleni z naszego tempa w kwalifikacjach, ale dobrze nam się rozmawiało, aby to zrozumieć i wszyscy byli pozytywnie nastawieni.”

„Zatrudnienie Valtteriego było trafieniem w dziesiątkę, pasuje idealne do naszego zespołu” – podsumował.

Image: © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI