Vasseur: Ferrari ma wszystko, by w 2023 zdobyć tytuł

Frederic Vasseur - Scuderia Ferrari / © Scuderia Ferrari

Nowy szef zespołu Ferrari, Frédéric Vasseur, twierdzi, że włoski zespół ma wszystko, czego potrzeba, aby w nadchodzącym sezonie zdobyć tytuł mistrzowski.

Vasseur, były dyrektor zespołu Alfa Romeo F1, przejął stery Scuderii po rezygnacji Mattii Binotto.

Francuz jest teraz szefem czołowego składu, który jednak nie był w stanie utrzymać tempa, jakie w sezonie 2022 narzuciła ekipa Red Bulla, ale podkreśla, że Scuderia ma wszystkie narzędzia, aby przywieźć tytuł do Maranello po raz pierwszy od 2008 roku.

„Musimy złożyć wszystko razem. To spowoduje, że nie odpadniemy z gry o tytuł. Wierzę, że jesteśmy w stanie to zrobić” – powiedział Vasseur.

„Można spojrzeć na wyniki z ostatnich lat. Ferrari zawsze jest gdzieś z przodu i jeśli poprawimy często pojawiające się błędy, to będziemy naprawdę mocni.”

„Jeśli w ciągu kilku miesięcy lub lat będziemy wykonywać lepszą pracę niż inni, wtedy będziemy w stanie wygrać. W F1 wszystko szybko się zmienia. Jeśli spojrzysz na zespoły, które dominowały jeszcze kilka lat temu, dziś są w słabej sytuacji” - dodał.

„Musimy być po prostu skupieni na pracy oraz na wyścigach, a wtedy wszystko będzie możliwe.”

W zeszłym roku, poza problemami ze strategią i niezawodnością, Ferrari zostało pokonane również, jeśli chodzi o rozwój konstrukcji, co było spowodowane problemami z odpowiednią synchronizacją wydatków.

Vasseur zasugerował, że Scuderia przyjmie zdecydowanie inny sposób zarządzania wydatkami, aby nie było żadnych zastojów bądź bolesnych kompromisów.

„Limity budżetowe spowodowały, że niestety w pewnym momencie trzeba wybrać, czy być bardziej skoncentrowany na rozwoju obecnego bolidu, czy może tego na przyszły rok” – stwierdził.

Vasseur powiedział, że Ferrari jest nadal w procesie przeglądu błędów z ubiegłego sezonu, aby lepiej zrozumieć, gdzie muszą być dokonane zmiany i ulepszenia.

„Strategia to nie tylko kwestia jednej osoby, która podejmuje decyzję. Tu chodzi o organizację i komunikację. Na razie przyglądamy się temu, jak to wyglądało w poprzednim roku.”

„Próbujemy dokładnie zrozumieć, co się stało, aby spróbować dowiedzieć się, czy to kwestia decyzji, czy organizacji komunikacji” – dodał.

Miejsce wicelidera Ferrari w zeszłym sezonie w mistrzostwach konstruktorów F1 było wyraźną poprawą w porównaniu z rokiem 2020 i 2021, lecz pod koniec zeszłorocznej kampanii dyrektor generalny Ferrari, Benedetto Vigna, powiedział, że nic poza tytułem nie będzie wystarczająco dobre dla ekipy z Maranello i iż drugie miejsce było dla nich równoznaczne z porażką.

Vasseur zgodził się, że zdobycie tytułu jest jedynym celem Ferrari i tak powinno pozostać.

„Kiedy jesteś w topowym zespole, nie możesz mieć innego celu niż zwycięstwo” – zdradził Francuz.

„Nie możesz rozpoczynać sezonu i myśleć, że drugie miejsce też będzie dobre.”

„Myślę, że mamy wszystko, aby przywrócić Ferrari na szczyt i na pewno będziemy celować w zwycięstwo” – zwieńczył wypowiedź nowy szef włoskiej ekipy.

Image: © Scuderia Ferrari