Vasseur: Rozmowy z Andretti Autosport nie miały wpływu na nasz tegoroczny program rozwojowy

Frederic Vasseur - Alfa Romeo F1 Team Orlen / © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI

Szef Alfy Romeo F1 Team Orlen, Frederic Vasseur, twierdzi, że bezowocne rozmowy szwajcarskiego zespołu o ich przejęciu przez Andretti Autosport nigdy nie odwróciły uwagi zespołu od rozwoju na 2022 rok.

Sauber, który prowadzi zespół Alfa Romeo oraz Andretti Autosport zeszłego lata rozpoczęli dyskusję na temat potencjalnego przejęcia ekipy z siedzibą w Hinwil przez amerykańską grupę związaną ze sportami motorowymi.

Rozmowy nabrały tempa przed Grand Prix Stanów Zjednoczonych, lecz Michael Andretti, który planował stworzenie umowy, dzięki której jego firma przejęłaby większościowy pakiet udziałów w Sauber Motorsport, ostatecznie od niej odstąpił. Powoływał się później na, jego zdaniem, niedopuszczalne problemy.

Vasseur podkreślił, że energia poświęcona na potencjalną transakcję i negocjacje, nie przeszkodziły szwajcarskiemu zespołowi w przygotowaniach do 2022 roku, chociaż było to niepotrzebne rozproszenie.

„Nie zatrzymaliśmy się od strony technicznej i nie spowolniło to całego rozwoju. W niektórych dyskusjach: o sponsorach, kierowcach i tak dalej, musieliśmy być trochę obecni. Ostatecznie to nie zmieniło naszej sytuacji. Nie miało to żadnego wpływu, poza tym, że odłożyliśmy niektóre decyzje na później. To było dla mnie rozproszenie” – powiedział Vasseur dla Motorsport.com.

Nowe przepisy Formuły 1 i związany z nimi reset osiągów dadzą ekipie, zarządzanej przez Francuza, możliwość świeżego startu, w tym z nowym składem kierowców złożonym z Valtteriego Bottasa i chińskiego debiutanta Guanyu Zhou. Poza tymi zmianami Vasseur podkreślił znaczenie kierowania całym zespołem z Hinwil we właściwym kierunku.

„Nowa konstrukcja będzie rozwijana w ramach limitu budżetowego. Mamy nowych kierowców, będziemy mieli nowy silnik od Ferrari. Staramy się to wszystko ze sobą połączyć” – przyznał Vasseur.

„Jednak wszyscy robią to samo. Każdy stara się poprawić skład kierowców, udoskonalić silnik, wszyscy rekrutują nowe kadry. To chyba najmilsza część Twojej pracy, gdy wszyscy są skupieni na osiągach i są przekonani, że jutro wykonamy jeszcze lepszą robotę. To główna motywacja.”

„Najważniejsze jest to, że my jako firma, od udziałowców po pracowników fabryki, wszyscy jesteśmy pewni, że idziemy we właściwym kierunku. Jest to dla mnie ważne, ponieważ potrzebujemy wsparcia od każdego zainteresowanego” – podsumował szef Alfy Romeo.

Image: © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI