Verstappen: Gdyby nie era hybrydowa, to Red Bull nadal dominowałby w F1

Max Verstappen - Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Max Verstappen przyznał, że Red Bull kontynuowałby swoją dominację w Formule 1, gdyby zarządcy serii nie zdecydowali się wprowadzić na sezon 2014 nowych jednostek napędowych, które zapoczątkowały erę hybrydową.

Stajnia z Milton Keynes wiodła prym w stawce w latach 2010-2013. W kolejnym sezonie do użytku wprowadzone zostały jednak nowe silniki V6, które okazały się mocną stroną ekipy Mercedesa, która od tego czasu zgarnęła wszystkie możliwe tytuły. Zdaniem kierowcy Red Bulla obecny układ sił w królowej sportów motorowych mógłby wyglądać zupełnie inaczej, gdyby Formuła 1 pozostała przy starej generacji silników.

„Uważam, że gdyby F1 pozostała przy starych silnikach, to wówczas Red Bull mógłby kontynuować swoją mistrzowską passę. Wprowadzone zmiany były jednak na rękę dla Mercedesa, ponieważ ich specjaliści bardzo długo pracowali nad skonstruowaniem wydajnego silnika V6. Dzięki temu zyskali sporą przewagę nad rywalami, która była bardzo widoczna zwłaszcza w pierwszym sezonie” – stwierdził Verstappen w wywiadzie dla serwisu Motorsport.

Holender zwrócił także uwagę na fakt, że kierowcy Mercedesa dysponują świetnym pakietem aerodynamicznym.

„Uważam, że zbudowali bardzo szybki samochód. Jeżeli bolid może rozpędzić się do wysokiej prędkości maksymalnej, to wszystko wówczas wygląda o wiele lepiej. Ich zeszłoroczny projekt był po prostu świetny pod wszelakimi względami i nie podlega to żadnej dyskusji” – dodał.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool