Verstappen: Moment zmiany opon na przejściowe był kluczowy

Max Verstappen - Red Bull Racing Honda / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Max Verstappen przyznał, że jego zespół wezwał go do boksu na zmianę opon z pośrednich na przejściowe w idealnym momencie, dzięki czemu Holender ukończył tegoroczne GP Rosji na drugim stopniu podium.

Holender z pewnością nie spodziewał się takiego obrotu spraw, gdy startował do niedzielnego wyścigu na torze w Soczi jako ostatni, dwudziesty zawodnik. W trakcie rywalizacji przebijał się systematycznie w górę, jednak w pewnym momencie utknął za siódmym miejscu za Danielem Ricciardo, do którego nie był w stanie się zbliżyć.

Wybawieniem dla Verstappena okazały się opady deszczu pod sam koniec wyścigu, przez co wiele kierowców zdecydowało się na zjazd do alei serwisowej po opony przejściowe. Kierowca Red Bulla znalazł się w gronie tych zawodników, jednak był to na tyle fortunny ruch po stronie ekipy z Milton Keynes, że pozwolił mu na ukończenie rywalizacji na drugiej pozycji.

„To była dość trudna kwestia, czy zjeżdżać po opony pośrednie” – przyznał Verstappen. „Jednak w pewnym momencie zrobiło się naprawdę ślisko. Myślę, że zdecydowaliśmy się na zmianę w odpowiednim momencie. Gdybyśmy zrobili to na poprzednim okrążeniu, prawdopodobnie zniszczyłbym dotychczasowe opony w ostatnim sektorze.”

„Awans z ostatniego miejsca na drugie jest oczywiście bardzo, bardzo dobry” – dodał.

„Sam wyścig nie był łatwy, ponieważ ciężko było przebijać się w górę stawki. Kiedy utykasz za jakimś samochodem, bardzo łatwo jest zniszczyć ogumienie. Na szczęście deszcz pomógł nam zrobić ten ostatni skok.”

Verstappen nie krył również zaskoczenia ze swojego rezultatu oraz tego, iż wyjedzie z Rosji z tylko dwoma punktami straty do Lewisa Hamiltona.

„Z karą, którą mieliśmy, utrata jednej pozycji [w klasyfikacji generalnej – przyp.red.] nie jest taka zła. Gdy obudziłem się rano, nie spodziewałem się takiego wyniku.”

„Wiele rzeczy dzieje się na pierwszym okrążeniu, nawet podczas pierwszych przejazdów, gdy bolidy walczą ze sobą. Musisz tylko unikać kłopotów. Myślę, że bardzo dobrze sobie z tym poradziliśmy.”

„Kluczowym okazało się wezwanie na zmianę opon, wszystko potoczyło się dobrze” – podsumował kierowca Red Bulla.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool