Verstappen: Nie mamy pewności, że nowe przepisy na 2022 zatrzymają Mercedesa

Max Verstappen i Lewis Hamilton / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Czy nowe przepisy na sezon 2022 przyczynią się do powstrzymania dominacji zespołu Mercedes? Nie jest o tym przekonany Max Verstappen, który uważa, że nowe zasady nie zostały opracowane głównie po to, aby zatrzymać Mercedesa, a jedynie poprawić widowiskowość wyścigów na torze.

Przyszłoroczny sezon nie powinien wiele różnić się od tegorocznego, jeśli chodzi o układ sił w stawce Formuły 1, jednak sporo w tej kwestii oczekuje się po kampanii 2022 i zmianie przepisów, jakie mogą wprowadzić sporą dozę nieprzewidywalności na torach podczas wyścigów.

"Uważam, że te zasady są jedynie wynikiem wysłuchania zespołów i kierowców przez nowych właścicieli" - powiedział kierowca zespołu Red Bull Racing w Turcji, cytowany przez Motorsport.com. "Słyszeli, że ciężko się wyprzedza i chcemy bliższej rywalizacji na torze."

"Problemy można było zaobserwować na torze Imola. Valtteri prowadził samochód od trzech do czterech dziesiątych sekundy wolniej z powodu uszkodzeń, ale nie mogłem go wyprzedzić."

Holender ma również nadzieję, że nowe przepisy będą miały wpływ na sesję kwalifikacyjną, która podobnie jak w MotoGP, powinna być mniej decydującym czynnikiem podczas weekendu wyścigowego niż ma to miejsce obecnie w F1.

"Potrzebujemy, aby wyścigi F1 były bardziej ekscytujące, a kierowcy mogli znacznie bliżej rywalizować między sobą. Kwalifikacje nie powinny być z kolei tak decydujące podczas weekendu wyścigowego" - kontynuował Verstappen.

"Spójrzmy na przykład na MotoGP. Nawet, jeśli zakwalifikujesz się na dziesiątym miejscu, nadal możesz wygrać wyścig."

"Rzadko dochodzi do tego w Formule 1, tylko dlatego, że na większości torów ciężko wyprzedzać inne samochody."

"Myślę, że właśnie dlatego nowe przepisy wejdą w życie od 2022 roku. I czy te nowe przepisy spowodują spowolnienie Mercedesa, czy nie, nie można nawet tego potwierdzić w tej chwili."

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool