Verstappen nie użyje dodatkowej ochrony karku na Istanbul Park

Max Verstappen - Aston Martin Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Max Verstappen przyznał, że nie zamierza używać dodatkowej ochrony karku kierowcy. Holender stwierdził, że woli, aby jego głowa gwałtownie spadła z powodu przeciążenia niż nosić specjalną wyściółkę.

W ten weekend Formuła 1 powraca na tor Istanbul Park. Ostatni wyścig odbył się tutaj w 2011 roku. Jest to o tyle problematyczne, iż przez przeszło dziewięć lat samochody zwiększyły siłę docisku. Do tego turecki tor jest znany z zakrętu numer osiem - przeciążenia w nim już podczas ostatnich Grand Prix potrafiły dochodzić nawet do 5 G. Te dwa aspekty sprawiły, że władze zaproponowały kierowcom podłożenie w okolicę głowy i karku specjalnej wyściółki. Miałaby ona chronić te dwie części ciała zawodników przed ekstremalnymi przeciążeniami.

Na konferencji przed Grand Prix Turcji Verstappen zaznaczył, że nie zamierza skorzystać z tej opcji. Kierowca Red Bull Racing wspomniał tutaj zdarzenie sprzed lat, kiedy testował samochód Formuły 3.

"Pamiętam mój pierwszy dzień testowy w F3" - powiedział Verstappen. "Po nim nie mogłem utrzymać szyi prosto."

"Musiałem następnie założyć wyściółkę, a mój tata śmiał się ze mnie, że tego użyłem. Od tamtego momentu nie chciałem kłaść tego obok głowy. Wolę, żeby mi głowa spadła, niż jeździć z wyściółką. Tak samo będzie w ten weekend" - podsumował Holender.

Co ciekawe innego zdania jest Alex Albon, partner zespołowy Holendra: "Wolałbym, żeby moja głowa nie spadła" - powiedział mediom.

Co ciekawe niektórzy kierowcy, tak jak Verstappen, również nie zamierzają korzystać z dodatkowej ochrony. Z tej możliwości zrezygnowali już zawodnicy zespołu Mercedes. Reprezentanci Renault - Esteban Ocon i Daniel Ricciardo także nie widzą powodu, by specjalna wyściółka była konieczna.

"Zakręt ósmy będzie sporym wyzwaniem. Prawdopodobnie przeciążę szyję po lewej stronie. Mój inżynier zapytał mnie, czy chcę wyściółkę, nie wybrałem jej, więc spróbujemy bez tego" - powiedział Ocon.

"Mój inżynier zadał mi to samo pytanie, wyśmiałem go, więc zobaczymy, czy moja pewność siebie się na mnie zemści" - przyznał natomiast Ricciardo.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool