Verstappen: Nigdy nie sądziłem, że wygram czternaście wyścigów w jednym roku

Max Verstappen - Oracle Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Max Verstappen przyznał, że nawet w snach nie spodziewał się pobić rekordu największej ilości zwycięstw w jednym sezonie Formuły 1.

Poprzedni rekord należał wspólnie do Michaela Schumachera i Sebastiana Vettela, którym udało się to osiągnąć odpowiednio w 2004 i 2013 roku. Niedzielne zwycięstwo w Grand Prix Meksyku pozwoliło Holendrowi pobić ten wynik.

„Nigdy nie sądziłem, że uda mi się wygrać czternaście wyścigów w ciągu roku. Oczywiście jestem z tego niesamowicie dumny” – powiedział mistrz świata.

W tym samym czasie Verstappen ustanowił także nowy rekord pod względem liczby zdobytych punktów w jednym sezonie. Kierowca Red Bulla ma ich już 416, a do końca sezonu pozostały jeszcze dwa Grand Prix, w tym weekend w Brazylii, gdzie odbędzie się również sprint.

„W Brazylii mamy wyścig sprinterski, więc mam nadzieję, że zdobędziemy jeszcze trochę punktów. Uważam jednak, że nie o to chodzi. Na koniec dnia chodzi o zdobycie mistrzostwa i nie ma znaczenia, ile punktów przy tym zdobędziesz. To pokazuje, że mamy niesamowity rok.”

Pomimo tego, że Max rozpoczynał wyścig z pole position, nie było pewne czy uda mu się pobić rekord, ponieważ wyścig sprowadzał się do różnych decyzji strategicznych.

Ekipa Red Bulla zdecydowała się na strategię miękkie-pośrednie, natomiast Mercedes wybrał bardziej bezpieczną opcję pośrednie-twarde. W trakcie rywalizacji pojawił się duży znak zapytania, czy opony Holendra wytrzymają do końca, jednak ostatecznie, dzięki dobremu zarządzaniu, udało mu się bezpiecznie dojechać do mety.

„Dość wcześnie stwierdziliśmy, że uda nam się dotrwać do końca. Wiedzieliśmy, że pierwszy przejazd będzie dla nas kluczowy, aby jechać wystarczająco długo na miękkiej mieszance, co udało się zrobić.”

„Pod koniec mieliśmy trochę trudności, ale na szczęście różnica była wystarczająco duża, aby przejechać te kilka okrążeń. Gdy założyliśmy pośrednią mieszankę, wszystko działało całkiem dobrze.”

Verstappen był również zachwycony przyjęciem, jakie wraz z kolegą z zespołu, Sergio Perezem, otrzymali w Meksyku.

„Dali świetne widowisko, ogólnie atmosfera wśród fanów była niesamowita. Oni są wielkimi pasjonatami Formuły 1, ale w szczególności Checo” – przyznał kierowca Red Bulla.

„To bardzo pomaga, gdy masz pełen tor kibiców. Wygląda to niesamowicie. To świetna atmosfera.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool