Verstappen pozostaje z jedynką w 2023 roku

Max Verstappen - Oracle Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Mistrz świata Formuły 1, Max Verstappen, zdecydował się pozostać przy swoim numerze jeden na sezon 2023, ponieważ uważa, że jest to „najpiękniejszy numer, jaki istnieje”.

Od 2014 roku kierowcy F1 posiadają swoje stałe numery wyścigowe, a liczba przez nich wybierana pozostaje z nimi dożywotnio. Jedynym wyjątkiem jest przywilej, jaki ma aktualny mistrz świata, który może startować z numerem jeden na swoim samochodzie.

Z takiego przywileju skorzystał w sezonie 2022 Verstappen, który zmienił swój stały numer 33 na „mistrzowską jedynkę”. Holender zdecydował, że w przyszłym sezonie również pozostawi ją na swoim aucie.

„Będę ponownie używał numeru 1 w następnym sezonie” – powiedział Verstappen. „Dla mnie ten numer startowy to najpiękniejszy numer dla każdego kierowcy wyścigowego. Jak często masz szansę jeździć z pierwszym numerem startowym w swojej karierze w Formule 1? Nigdy nie wiadomo.”

„Zawsze mogę wrócić do numeru 33, jeśli nie będę już mistrzem świata, jednak dopóki będę mistrzem świata, to będę używał numeru 1 każdego roku.”

Ta symboliczna cyfra odzwierciedla całkowicie zdominowany przez Verstappena sezon 2022, w którym odniósł aż piętnaście zwycięstw, pobijając poprzedni rekord trzynastu wygranych w jednym sezonie, wcześniej należący wspólnie do Sebastiana Vettela i Michaela Schumachera.

„To był wyjątkowy sezon, nie tylko dla mnie, ale też dla zespołu” – dodał kierowca Red Bulla. „Zdobyliśmy tytuł w klasyfikacji konstruktorów po raz pierwszy od 2013 roku i jest to bardzo ważne dla całej ekipy.”

„Myślę, że w przyszłości będzie bardzo trudno dorównać tej kampanii, nie mówiąc już o przewyższeniu go.”

„Nastawienie powinno oczywiście polegać na tym, aby w każdym kolejnym sezonie osiągać lepsze wyniki, ale nie będzie to łatwe po roku, który mieliśmy. Powinniśmy cieszyć się tym, jak potoczył się ten rok i doceniać te chwile.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool