Verstappen: Ricciardo powinien był zostać w Red Bullu

Daniel Ricciardo i Max Verstappen / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Holender przyznał, iż jego były zespołowy kolega, Daniel Ricciardo, nie powinien był opuszczać Red Bulla pod koniec 2018 roku.

Australijczyk zadebiutował w Formule 1 w sezonie 2011 na Silverstone z HRT, a następnie spędził dwa sezony z ekipą Toro Rosso, zanim został kierowcą Red Bulla w 2014 roku i startował u boku Sebastiana Vettela, a następnie Daniila Kvyata.

Jego sytuację zmieniło dołączenie do zespołu Verstappena, wraz z którym Ricciardo coraz bardziej degradowany był do roli drugiego zawodnika. Przyczyniło się to do podjęcia przez Australijczyka decyzji o przejściu do Renault, w którym miałby możliwość stać się potencjalnym liderem.

Verstappen przyznał, iż prowadził rozmowy z Ricciardo dotyczące sytuacji w zespole oraz stwierdził, że decyzja Australijczyka o odejściu z ekipy w 2018 roku była błędem.

„Dla Daniela byłoby lepiej, gdyby w tamtym czasie został dłużej w Red Bullu” – powiedział Verstappen. „Rozmawiałem z nim o tym [w tamtym czasie]. Chodzi też o to, aby czuć się komfortowo, w pewnym momencie już tak nie było.”

„Należy wtedy spojrzeć na alternatywy i zdecydować się na kompromis pomiędzy sukcesem sportowym a dobrym samopoczuciem w innym miejscu. Wszyscy w Red Bullu chcieli dla niego jak najlepiej. Zamiast odchodzić, mógł porozmawiać o tym z zespołem, ale stało się, jak się stało” – dodał.

„Teraz Daniel będzie u nas kierowcą rezerwowym, więc nie musimy zaczynać tęsknić za jego postacią w Formule 1!”

„Daniel dobrze się prezentuje i dużo się śmieje, ale ostatecznie nie chodzi o śmiech, ale o występy, których Daniel z pewnością w przeszłości dostarczał. Jednak w F1 obowiązuje zasada, że jesteś jedynie tak dobry, jak twój ostatni wyścig” – podsumował Holender.

Podobną opinią podzielił się szef zespołu Oracle Red Bull Racing, Christian Horner. Zapytany o odejście Ricciardo w 2018 roku, przyznał: „Jego moment odejścia był spektakularnie zły.”

Od następnego sezonu, Ricciardo w zespole z Milton Keynes będzie w większej mierze pełnić rolę ambasadora marki, a co za tym idzie, nie będzie obecny na wszystkich wyścigach kampanii 2023.

„Nadal chcę się ścigać” – wyznał Australijczyk. „Uważam jednak, że dobrze będzie dla mnie spędzić trochę czasu z dala od podróży i, powiedzmy, wszystkiego innego.”

„Czy wezmę udział w niektórych wyścigach? Vegas, na pewno. Sam się tam wproszę. Australia, z oczywistych względów, również.”

Ricciardo od początku swojej kariery w Formule 1 wystartował w 232 wyścigach, zdobywając trzy pole position, 32 podia i w sumie 1311 punktów.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool