Verstappen: Wygranie domowego wyścigu to wyjątkowe przeżycie

Max Verstappen - Oracle Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Lider klasyfikacji kierowców wywalczył przed własną publicznością w Zandvoort swoje dziesiąte zwycięstwo w tym sezonie. Max Verstappen podzielił się swoimi odczuciami po udanym dla niego Grand Prix Holandii.

Faworyt lokalnych kibiców, po niełatwym początku weekendu, pokazał w niedzielę solidne tempo, które zapewniło mu już czwarte podrząd zwycięstwo. Dużą rolę w wyścigu odegrały wirtualna neutralizacja i późny wyjazd samochodu bezpieczeństwa, a dzięki odpowiednim decyzjom Max utorował sobie drogę do drugiego w karierze zwycięstwa na torze w Zandvoort.

„Zawsze jest czymś wyjątkowym wygrać domowe Grand Prix. Muszę pracować na jeszcze więcej. Był to niesamowity weekend i jestem naprawdę szczęśliwy, że zdobyliśmy Grand Prix Holandii” – powiedział Max Verstappen.

W czasie wirtualnej neutralizacji, spowodowanej przez niecodzienne zachowanie bolidu Yukiego Tsunody, kierowca Red Bulla wymienił swoje ogumienie na twardą mieszankę, w odpowiedzi na dobre tempo zawodników Mercedesa, korzystających z opon z białym paskiem. W garażu Vesrtappena zaczęły pojawiać się jednak wątpliwości, czy uda mu się obronić pozycję do końca wyścigu.

„Zanim pojawił się samochód bezpieczeństwa, myślałem, że z twardymi oponami będzie w porządku do końca, mimo iż byliśmy nieco wolniejsi.”

„Później oczywiście pojawiła się neutralizacja i powiedziałem: «Nie sądzę, że utrzymamy to, jeśli nie zjedziemy do boksów». Wybraliśmy miękkie opony, spadłem oczywiście z powrotem na trzecie miejsce, ale potem George również zjechał do boksów.”

„„Miałem dobry start po zakończeniu neutralizacji. Mamy nieco większą prędkość maksymalną, co pomaga w ataku w pierwszym zakręcie. Od tego momentu znów mieliśmy naprawdę dobry balans w bolidzie.”

„Zrobiliśmy naprawdę dobre wyjście z ostatniego zakrętu, a potem można było zobaczyć, że jesteśmy dość szybcy i wyprzedziliśmy [Hamiltona], aby ponownie wygrać.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool