Verstappen: Wypadek Zhou Guanyu potwierdza jak ważny jest system Halo

Max Verstappen - Oracle Red Bull Racing

Max Verstappen stwierdził, że poważny wypadek Zhou Guanyu w GP Wielkiej Brytanii, jest kolejnym przykładem, jak ważnym elementem dla bezpieczeństwa kierowców jest tytanowa obręcz będąca w użyciu od sezonu 2018.

Kiedy w 2018 roku pierwszy raz zaprezentowano nowy element bolidów, jakim była obręcz Halo, mająca zwiększać bezpieczeństwo kierowców oraz minimalizować ryzyko poważnych urazów, pojawiało się wiele krytycznych głosów, w tym samych zawodników, którzy narzekali na ograniczoną widoczność i walory wizualne pojazdów z obręczami.

Mimo to zaimplementowanie Halo niejednokrotnie uratowało już zdrowie kierowców na przestrzeni ostatnich lat, między innymi Romaina Grosjeana w Bahrajnie, Valtteriego Bottasa na Imoli albo Lewisa Hamiltona na Monzie.

Poważny incydent w czasie wyścigu F2 oraz wypadek Zhou Guanyu tego samego dnia udowodniły po raz kolejny skuteczność obręczy Halo, co skomentował obecny mistrz świata Max Verstappen.

„Myślę, że niedziela ponownie pokazała, że Halo jest naprawdę potrzebne w Formule 1. To było bardzo ważne, aby to zobaczyć.”

„To był bardzo przerażający widok, zwykle, gdy zaczynasz i szybko pojawia się czerwona flaga, to znaczy, że stało się coś poważnego” – przyznał Verstappen.

_„Najważniejsze jest to, że Zhou, Alexowi i wszystkim zaangażowanym w wypadek kierowcom nic się nie stało” – podsumował Holender.