Vettel: Dobry restart kluczowym momentem wyścigu

Sebastian Vettel - Aston Martin Cognizant F1 Team / © Aston Martin Cognizant F1 Team

Sebastian Vettel w Azerbejdżanie zapewnił zespołowi Aston Martin pierwsze podium, finiszując na drugiej pozycji. Jest to zaledwie drugi wyścig, kiedy niemiecki kierowca wywalczył punkty dla angielskiej ekipy, a drugie miejsce na podium jest tym samym najlepszym wynikiem w tym sezonie.

Po zakończonej rywalizacji, pełnej przetasowań w końcowej fazie, Vettel nie ukrywał szczęścia, jednocześnie przyznając, że nikt z zespołu nie spodziewał się podium w Baku.

Niemiec dysponował doskonałym tempem przez cały wyścig. Mimo startu poza pierwszą dziesiątką, czterokrotny mistrz świata zdołał przedrzeć się w górę stawki i przez kilka okrążeń utrzymywał się nawet na prowadzeniu.

„To był wspaniały dzień, jestem w siódmym niebie. Nie spodziewaliśmy się tutaj podium” - powiedział Sebastian Vettel w rozmowie ze Sky Sports.

„To wiele znaczy! Oczywiście start był dla nas trudny, ale w samym wyścigu było już lepiej.”

„Mieliśmy dobre tempo, co było kluczowe. Start był dobry i od razu zyskiwaliśmy pozycje. Dbaliśmy o opony, gdy inni zjechali do boksów.”

Vettel wyjaśnił, że kluczowym momentem wyścigu był restart.

„Miałem naprawdę dobre tempo, aby wyprzedzić Yukiego, a potem restart potoczył się po mojej myśli. Zyskałem wówczas kolejne dwie pozycje i dysponowałem świeższym zestawem opon.”

Korzystna strategia dająca podium

Ponieważ Vettel kwalifikacje zakończył poza Q3, w wyścigu mógł użyć świeższego zestawu miękkich opon i przedłużyć pierwszy przejazd. Świeższy zestaw opon przydał się szczególnie podczas restartu wyścigu.

„Z punktu widzenia strategii, oczywiście zawsze lepiej startować z wyższej pozycji, ale nowe opony pomogły, gdyż inni przejechali na tych kompletach już kilka okrążeń w kwalifikacjach, dlatego my mogliśmy utrzymać się na torze [przed pit stopem] dłużej” - tłumaczył Vettel.

„Zachowaliśmy nasze opony w naprawdę dobrym stanie i myślę, że był to sekret tempa, jakie pokazaliśmy. W wyścigu samochód zachowywał się dobrze, co było kluczem naszego dalszego postępu i wyprzedzań.”

Image: © Aston Martin Cognizant F1 Team