Vettel: Myśl o odejściu z Formuły 1 pojawiła się już lata temu

Sebastian Vettel - Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team / © Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team

Czterokrotny mistrz świata, Sebastian Vettel, przyznał, że od wielu lat zastanawiał się nad swoją przyszłością w Formule 1. W czwartek, za pomocą Instagrama, Niemiec ogłosił swoje odejście ze sportu wraz z końcem sezonu 2022.

Vettel jest związany z królową motorsportu od piętnastu lat. W ciągu swojej kariery zdobył cztery mistrzostwa świata, wygrał 53 wyścigi i 122 razy stawał na podium. Jest jednym z najbardziej utytułowanych kierowców w historii.

Niemiec wyjawił, że zastanawiał się nad emeryturą przez kilka ostatnich lat, ale decyzję podjął zaledwie dzień przed opublikowaniem ogłoszenia.

„Cofnijmy się wstecz o kilka lat” – powiedział kierowca Astona Martina. „To nie jest decyzja, którą podjąłem z dnia na dzień. Ostateczna decyzja została podjęta w środę, gdy powiedziałem zespołowi, że nie zamierzam kontynuować kariery, ale wcześniej było wiele przemyśleń na ten temat.”

„Myślę, że to dla mnie odpowiedni czas, abym zaczął robić coś innego. Wiem, jak intensywna jest ta praca i jak wiele wymaga poświęcenia, więc jeśli to robisz, to jestem przekonany, że musisz to robić w odpowiedni sposób.”

„Nie czerpię za wiele przyjemności i motywacji z bycia tutaj i bycia tego częścią, moim celem zawsze było wygrywanie i walka w czołówce.”

„Uważam, że w przeszłości byłem bardzo uprzywilejowany, startując dla tak wspaniałych zespołów i ścigając się wspaniałymi samochodami, dzięki czemu mogłem osiągnąć tak wiele rzeczy” – dodał Niemiec.

Vettel przyznał również, że do jego decyzji doprowadziły między innymi myśli o byciu z dala od rodziny.

„Tak duże poświęcenie oznacza dużo czasu z własnymi myślami, ale też częste bycie poza domem, daleko od dzieci i rodziny.”

„Mam inne sprawy na głowie, inne niż dzieci, inne zainteresowania oraz poglądy i po prostu nie mogę ignorować tych głosów.”

„Pytania stawały się większe, częstsze i bardziej bezpośrednie, aż do momentu, w którym podjąłem decyzję.”

„To nie jest decyzja w stu lub w zero procentach, to nie tak, że od teraz nienawidzę ścigania, nadal uwielbiam się ścigać, ale jednak podążam w innym kierunku. Nie ustępuję miejsca, ponieważ to moje postanowienie, ale cieszę się, że udaje się w innym kierunku” – zakończył czterokrotny mistrz świata.

Image: © Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team