Vettel: Nie spodziewałem się, że stanę na podium

Sebastian Vettel - Scuderia Ferrari / © Scuderia Ferrari

W tak trudnym sezonie 2020 dla Sebastiana Vettela, wreszcie pojawił się pozytyw w postaci podium wywalczonego podczas Grand Prix Turcji. Niemiecki kierowca potwierdził w ten sposób, że w trudnych warunkach potrafi się odnaleźć, a zastosowanie bardziej agresywnej strategii na Istanbul Park pomogłaby mu w walce nawet o zwycięstwo.

Vettel niemal przez cały wyścig prezentował się z dobrej strony. Tuż po starcie zyskał pozycje, unikając problemów i przez długi czas był w stanie utrzymywać za sobą Lewisa Hamiltona. W odpowiednim momencie na ostatnich metrach wyścigu wyprzedził swojego partnera zespołowego, Charlesa Leclerca, aby odebrać mu trzecią pozycję i po raz pierwszy w tym roku stanąć na podium.

"To był długi i intensywny wyścig, ale też zabawny" - skomentował Vettel. "Pierwsze okrążenie w moim wykonaniu było naprawdę mocne i od razu znalazłem się na czwartej pozycji. Czułem się komfortowo na oponach przeznaczonych na deszcz, natomiast na przejściowych pojawiły się problemy. Ostatnie okrążenie było szczególnie intensywne. Na pewno nie spodziewałem się, że stanę na podium, ale jestem bardzo zadowolony. To był wspaniały wyścig w trudnych warunkach."

Wyścig obfitował w zwroty akcji i łatwo było popełnić błąd, o czym przekonał się Charles Leclerc. Monakijczyk wyprzedził Pereza na ostatniej prostej toru i podczas hamowania do przedostatniego zakrętu, obrócił się. Stracił dwie pozycje na rzecz Pereza i Vettela.

"Widziałem, że Charles był bardzo blisko Sergio, który zmagał się z oponami" - kontynuował Vettel. "Na poprzednich okrążeniach dogoniłem ich i widziałem, że walczą. Gdy tylko zauważyłem Charlesa blokującego opony, zdałem sobie sprawę, że mam szansę."

Czterokrotny mistrz świata wyznał również, że w pewnym momencie myślał nawet o założeniu opon typu slick, dzięki którym mógłby powalczyć o zwycięstwo.

"Na ostatnich dwudziestu okrążeniach zastanawiałem się, czy należy założyć slicki. Przejściowe były zużyte i wyglądały zresztą jak slicki, ale wtedy dostałem wiadomość, że na ostatnim okrążeniu spadnie deszcz. Chciałbym dostać te opony, bo uważam, że mielibyśmy szansę wygrać, ale i tak cieszę się. To był pozytywny wynik w tak trudnym roku."

Image: © Scuderia Ferrari