Vettel: Nowe tylne skrzydło nie jest dużym krokiem naprzód

Sebastian Vettel - Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team / © Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team

Sebastian Vettel potwierdził trafność wprowadzenia nowego tylnego skrzydła do AMR22, jednak zaprzecza, jakoby miało ono spowodować duży krok naprzód w osiągach tegorocznego auta.

Aston Martin od dłuższego czasu zmaga się z brakiem tempa swoich bolidów. Wprowadzenie więc przez brytyjską ekipę niekonwencjonalnego rozwiązania w obrębie tylnego skrzydła o dużym docisku wzbudziło spore emocje. Część komentatorów dopatrywała się w nowej poprawce ważnego kroku w rozwoju AMR22.

Niemiecki kierowca, który z końcem sezonu odejdzie na emeryturę, podzielił się swoimi wrażeniami z jazdy w sesjach treningowych, jednocześnie studząc emocje i stwierdzając, że nowe rozwiązania w obrębie tylnego skrzydła nie są rewolucyjnym wynalazkiem i nie dadzą Astonowi dużej przewagi.

„Myślę, że ogólnie był to dla nas dobry dzień. Nie mieliśmy żadnych problemów i byliśmy w stanie dobrze wyczuć samochód. Wciąż jest trochę do poprawy tu i tam oraz kilka rzeczy do zrobienia. Jest to tor, na którym starasz się mieć tyle siły docisku, ile tylko możesz” – powiedział Vettel.

„Oczywiście mamy nowe tylne skrzydło, to nie tajemnica. To nie jest duży krok w wydajności. Myślę, że robi to, co powinno, więc nie widać dla nas dużego skoku. Myślę, że prawdopodobnie byliśmy trochę bardziej agresywni niż w inne piątki.”

Po wprowadzeniu nowego rozwiązania przy tylnym skrzydle pojawiły się głosy kwestionujące legalność takiego rozwiązania i możliwego zakazu stosowania go. Podopieczny Astona Martina zdementował jednak te plotki.

Na sobotę zapowiadane są także silne opady deszczu. Czterokrotny mistrz świata skomentował, jak widzi kwalifikacje i ustawienia swojego bolidu w mokrych warunkach.

„Klasyczna konfiguracja deszczowa już nie istnieje, te zniknęły bardzo dawno temu” – przyznał.

„Prawdopodobnie byłem świadkiem tego, kiedy dołączyłem do sportu dawno temu! Więc tak, oczywiście staramy się, aby samochód był szybszy.”

„Myślę, że możemy być szybcy, wiedząc, że niedziela jest sucha, to główne zadanie, ale także przygotowujemy się na jutro, tak bardzo, jak tylko możemy, wiedząc, że nadchodzi deszcz” – podkreślił.

Image: © Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team