Vettel: odwrócona kolejność na starcie jest sprzeczna z duchem sportu

Sebastian Vettel - Scuderia Ferrari / © Scuderia Ferrari

Sebastian Vettel krytycznie odniósł się do pomysłu wyścigów sprinterskich z odwróconą kolejnością na starcie, określając go mianem sprzecznego z ideą uczciwej rywalizacji sportowej.

Niesamowicie wyrównany i emocjonujący wyścig o GP Włoch na nowo ożywił debatę na temat wprowadzenia wyścigów sprinterskich, które mogłyby zastąpić podczas kilku weekendów tradycyjne kwalifikacje. Ten format miał być testowany w trakcie tegorocznej kampanii, ale ostatecznie wycofano się z tego pomysłu za sprawą zespołu Mercedesa, który mocno sprzeciwiał się takiej modyfikacji weekendu wyścigowego.

W przeciwieństwie do rozmów toczonych na ten temat przed sezonem 2020, gdzie do przyjęcia zmian wymagana była jednomyślność, w ramach nowej umowy Concorde, obecnie wystarczająca będzie zdecydowana większość głosów. Oznacza to, że zmiany muszą być poparte 28 głosami. FIA oraz Formuła 1 mają w swojej puli po 10 głosów, a każdy z zespołów dysponuje jednym.

Zdaniem czterokrotnego mistrza świata, odwrócona kolejność startowa to całkowicie błędny kierunek działania, podobny do innych pomysłów, które miały poprawić rywalizację, a ostatecznie wygenerowały wyłącznie koszty, nie wnosząc nic do ogólnego obrazu wyścigów.

„Jeżeli idziesz w tym kierunku, to jest to znak, że nie udało Ci się opracować takich przepisów i narzędzi, które zacieśnią stawkę i poprawią rywalizację na torze” - powiedział Sebastian Vettel.

„Przypomnę, że mieliśmy przepisy dotyczące przednich skrzydeł, które kosztowały wszystkich fortunę, ale nie zmieniły zbytnio samych wyścigów.”

Niemiecki kierowca podkreślił, że obecnie należy skupić się na sezonie 2022 zamiast wprowadzać sprzeczne z duchem rywalizacji sportowej zamieszanie.

„Największe nadzieje niesie ze sobą zmiana przepisów na sezon 2022. Myślę, że powinniśmy skupić się na tym i zająć najważniejszymi kwestiami, zamiast grać w lotto.”

„Odwrócona kolejność na starcie jest po prostu sprzeczna z duchem sportu i rywalizacji. Muszę zaakceptować sytuację, kiedy inni wygrywają lub wykonują lepszą pracę. Dlatego myślę, że w imię sportu byłoby bardzo źle mieszać te sprawy w ten sposób.”

 

Image: © Scuderia Ferrari