Vettel: Wyścig w Hiszpanii uświadomił nam, że to nie jest nasz sezon

Sebastian Vettel przyznał, że tegoroczne GP Hiszpanii było ważnym momentem dla niego i całego zespołu Ferrari. Wówczas czterokrotny mistrz świata wraz ze swoją ekipą zdali sobie sprawę, że to nie będzie ich sezon.

Tegoroczne mistrzostwa miały być przełomowym momentem dla Ferrari, ale błędna koncepcja konstrukcji SF90 pokrzyżowała całkowicie plany stajni z Maranello. Inżynierowie włoskiego zespołu przez pierwszą połowę sezonu nie mogli znaleźć odpowiedniego balansu pomiędzy siłą docisku a doskonałą wydajnością, która jest bardzo mocną stroną Scuderii Ferrari.

Sebastian Vettel przyznaje, że miał spore oczekiwania wobec tego sezonu, ale jego entuzjazm zdecydowanie zmalał już po pierwszych dniach testów. Wówczas niemiecki kierowca zdał sobie sprawę, że Ferrari nie będzie konkurencyjne na wszystkich torach, co utrudni im w znacznym stopniu walkę o tytuły mistrzowskie.

Już po pierwszych dniach testów wiedziałem, że mamy jakiś problem”- powiedział Sebastian Vettel.

Mimo że podczas testów nasze tempo wyglądało w miarę optymistycznie, to w Australii doznaliśmy szoku. Zmagaliśmy się wówczas z wieloma problemami, ale nie mogliśmy znaleźć dokładnej przyczyny naszego wolnego tempa. Kolejna runda w Bahrajnie pokazała, że mamy duży potencjał, który mogliśmy przełożyć na wygraną, ale na naszej drodze stanęła awaria bolidu Leclerca”.

Kierowca Ferrari w rozmowie z Roberto Chinchero powiedział również, że po tegorocznym wyścigu w Hiszpanii cały zespół zdał sobie sprawę, że to nie będzie sezon, w którym Ferrari powróci na szczyt.

Wahania formy były dla nas dziwnym zjawiskiem, ale po pięciu rundach obecnego sezonu wszystko było dla nas jasne. Po wyścigu w Barcelonie zdaliśmy sobie sprawę, że nasza konstrukcja nie pozwoli nam walczyć o mistrzostwo w tym sezonie. W tym czasie nie walczyliśmy z rywalami, a sami ze sobą”.

Mercedes wygrał bez problemu pierwsze pięć rund tegorocznego sezonu. My wówczas mieliśmy spore problemy i walczyliśmy z nimi. Musieliśmy jak najlepiej zrozumieć naszą tegoroczną konstrukcję i pozbyć się jej słabych stron. Niestety takie działania potrzebują czasu i nie da się ich wykonać w jedną noc. Nie chcieliśmy się poddać, ale musieliśmy się pogodzić z faktem, że Mercedes jest w tym sezonie kolejny raz lepszy” - podsumował Sebastian Vettel.