Vettel zaniepokojony przyszłością klimatyczną i energetyczną

Sebastian Vettel - Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team / © Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team

Choć Sebastian Vettel spędził większość swojego życia, ścigając się samochodami, wielokrotnie zastanawia się nad zmianami, które mogłyby zapobiec kryzysowi energetycznemu i niekorzystnym działaniom na klimat.

W czwartkowy wieczór czterokrotny mistrz świata Formuły 1 był gościem programu BBC Question Time. Większość rozmowy dotyczyła tematów związanych z kryzysem energetycznym, a co za tym idzie również i o zmianach klimatycznych. Vettel został wówczas uznany za hipokrytę, gdyż ściga się w „paliwożernej” serii.

„Tak, to prawda, macie rację, kiedy się śmiejecie, ponieważ są pytania, które zadaję sobie każdego dnia” – mówił Sebastian Vettel.

„Nie jestem święty. Jestem bardzo zaniepokojony przyszłością, a więc tematami związanymi z energią, zależnością energetyczną i tym, co nas czeka w przyszłości.”

„Na pewne rzeczy mam wpływ, a na inne nie. Prowadzenie samochodu jest moją pasją. Za każdym razem, gdy wsiadam do auta, to uwielbiam to. Kiedy wysiadam z samochodu, oczywiście myślę też «Czy to jest coś, co powinniśmy robić, podróżować po świecie, marnując zasoby?»”

Sebastian Vettel w ostatnich latach bardzo często porusza kwestie światopoglądowe, czy to związane z prawami mniejszości, czy też i ekologią. Podczas rundy w Miami założył specjalny t-shirt, zwracając uwagę na problem globalnego ocieplenia.

Niemiec jest również zwolennikiem odejścia od paliw kopalnych, kosztem przejścia do odnawialnych źródeł energii.

„Musimy przestać być zależni od paliw kopalnych i możemy to zrobić, ponieważ istnieją odpowiednie rozwiązania” – kontynuował kierowca zespołu Aston Martin.

„W Wielkiej Brytanii mamy kopalnię złota, jaką jest wiatr. Mamy tym samym możliwość zwiększenia dostaw energii dzięki energii wiatrowej i słonecznej.”

„Każdy kraj ma swoje mocne i słabe strony. Jeśli pojedziemy do Austrii, to mamy tam Alpy i wodę, którą można pompować, magazynować i odprowadzać z powrotem. To jest coś, o co się pytam.”

„Działania powinny zostać podjęte już dawno temu. Nie powinniśmy być uzależnieni od cen, których nie dyktujemy. Musimy wrzucić kolejny bieg, nie tylko po to, by uniezależnić się, ale także po to, by zadbać o szerszą perspektywę – o to, byśmy żyli na planecie, która jest tak przyjemna, jak dziś.”

„Powinniśmy myśleć o ‘energii pokoju’ lub ‘energii wolności’, czyli o energii odnawialnej. To jest przyszłość, nie tylko jako sposób ochrony ludzi, których nie stać na rachunki, ale także jako ochrona przed przyszłością.”

Formuła 1 dąży co prawda do coraz bardziej ekologicznych jednostek napędowych, ale poruszanie się pomiędzy krajami najłatwiejsze jest dzięki samolotom. Mimo to Vettel „broni” swojego zawodu. Królowa sportów motorowych daje ludziom wiele radości, co szczególnie widoczne było w trakcie pandemii koronawirusa.

„Podczas covida bawiliśmy ludzi. Byliśmy jednymi z pierwszych, którzy wznowili rywalizację, kiedy wszystkim miały już eksplodować głowy” – mówił Vettel.

„Nie twierdzę, że Formuła 1 ma ogromną pozycję na świecie, jeśli chodzi o dostarczanie rozrywki. Jest mnóstwo ludzi – jeśli mówimy o rozrywce, kulturze, sporcie, komedii – którzy nie potrafili tego robić i wielu ludziom tego brakowało.”

„Myślę, że gdybyśmy tego nie mieli, to ogólnie rzecz biorąc, prawdopodobnie byśmy oszaleli” – dodał Niemiec.

Image: © Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team