Vettel: Zdobycie punktów w GP Emilii-Romanii jest dla nas jak zwycięstwo

Sebastian Vettel - Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team / © Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team

Sebastian Vettel przyznał, że zdobycie punktów przez obu kierowców Astona Martina w Grand Prix Emilii-Romanii jest podobnym sukcesem dla ekipy, jak zwycięstwo w wyścigu.

Przed rozpoczęciem weekendu we Włoszech Aston Martin był jedynym zespołem w stawce, który nie zdobył jeszcze punktów w Mistrzostwach Świata Formuły 1 w 2022 roku.

Jednak podczas niedzielnej rywalizacji na torze Imola kierowcy brytyjskiej stajni, Sebastian Vettel oraz Lance Stroll, wywalczyli odpowiednio ósmą oraz dziewiątą lokatę, tym samym zdobywając pierwsze punkty dla swojego zespołu od zeszłorocznego Grand Prix Kataru.

Osiągnięte wyniki pozwoliły na dopisanie pięciu punktów do konta Astona Martina, a ekipa z Silverstone awansowała na dziewiątą pozycję w klasyfikacji konstruktorów, wyprzedzając Williamsa.

Mimo zdobycia małej liczby punktów, Vettel porównuje osiągnięte wyniki do uczucia wygranej w Grand Prix.

„To jak zwycięstwo. Musimy być szczerzy, nie jesteśmy w tej chwili najszybsi” – powiedział Sebastian Vettel.

„Myślę, że znajdujemy się w drugiej połowie stawki. Spisaliśmy się jednak naprawdę dobrze, a weekend był dla nas korzystny ze względu na warunki, które udało nam się wykorzystać.”

„Uważam, że wykonaliśmy świetną robotę, wcześnie przerzucając się na suche opony, a wszyscy inni skopiowali to, co zrobiliśmy” – kontynuował.

„Było naprawdę dobrze. I oczywiście nie było szans na zatrzymanie Charlesa, który był szybszy o cztery, czy trzy sekundy.”

„Gdybyście nam powiedzieli, że będziemy walczyć z Ferrari cztery okrążenia przed końcem wyścigu, zgodzilibyśmy się na taką opcję bez namysłu.”

„Wielokrotnie zdobywałem podia w trakcie weekendów, w których prezentowałem się o wiele gorzej [niż w ten weekend]” – podkreślił niemiecki kierowca.

Image: © Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team