Vettel: Zmiany w przepisach technicznych ukarały Mercedesa i nas samych

Sebastian Vettel - Aston Martin Cognizant F1 Team / © Aston Martin Cognizant F1 Team

Sebastian Vettel przyznał, że wprowadzenie zmian w regulacjach technicznych na obecną kampanię utrudniło zadanie jego zespołowi oraz Mercedesowi, natomiast pozostała część stawki nie odczuła tego tak drastycznie.

Aston Martin, startujący pod nazwą Racing Point do końca sezonu 2020, bardzo mocno rozpoczął zeszłoroczną kampanię, potwierdzając swoje dobre tempo, co przełożyło się na wysokie pozycje. Kulminacją tego postępu było zwycięstwo w Grand Prix Sakhir, kiedy na najwyższym stopniu podium stanął Sergio Perez.

Zmiany w regulaminie technicznym na rok 2021 bardzo mocno odbiły się na osiągach bolidu AMR21, co pokazały pierwsze rundy trwającej kampanii. Sebastian Vettel wraz z Lancem Strollem wywalczyli zaledwie dziewiętnaście punktów.

Niemiecki kierowca uważa, że taki obrót spraw był spowodowany modyfikacjami przepisów, a jego zespół i Mercedes okazali się największymi przegranymi.

„Oczywiste jest, że zmiana przepisów ukarała Mercedesa i nas samych” - powiedział Sebastian Vettel dla Sky Sports.

„W zeszłym roku Mercedes miał bardzo dużą przewagę, która w zasadzie zniknęła. Ludzie zapominają, ponieważ wciąż są na czele, ale dla nas okazało się to sporym problemem i cofnęliśmy się.”

Zawodnik ekipy z Silverstone przyznał jednak, że zmiany w przepisach nie mogą być wymówką, jeśli chodzi o słabą dyspozycję.

„Jest jak jest, nie marudzimy i nie narzekamy. Musimy wyciągnąć z tego jak najwięcej. Oczywiście na torach ulicznych zawsze może się wydarzyć coś wyjątkowego, musieliśmy walczyć i wykorzystaliśmy tę okazję.”

„Zobaczymy, jak potoczy się saga «elastycznych skrzydeł» i wtedy będziemy mogli pracować dalej” - dodał.

Vettel podczas Grand Prix Monako zdobył dla swojego nowego zespołu pierwsze punkty, kończąc rywalizację na piątym miejscu. To pozwoliło awansować na jedenastą lokatę w klasyfikacji kierowców, a samemu składowi wspiąć się na piątą pozycję w zestawieniu konstruktorów.

Image: © Aston Martin Cognizant F1 Team