Vinales najszybszy podczas oficjalnej sesji testowej przed GP Hiszpanii

Maverick Vinales - Monster Energy Yamaha MotoGP / © Yamaha Motor Racing

Maverick Vinales z zespołu Monster Energy Yamaha MotoGP okazał się najszybszym zawodnikiem podczas dnia testowego na torze Jerez przed Grand Prix Hiszpanii, które odbędzie się w najbliższy weekend.

Hiszpan z fabrycznej Yamahy swoje najszybsze okrążenie pokonał podczas popołudniowej sesji, podczas której okrążył tor w czasie 1:37.793, co pozwoliło wyprzedzić poprawiającego się Fabio Quartararo, który do Hiszpana stracił 0.118 sekundy oraz Marca Marqueza, który utrzymał się w pierwszej trójce.

Poranna sesja przebiegła bez żadnych problemów, jednak na początku popołudniowej w motocyklu Aleixa Espargaro doszło do wycieku płynów w zakręcie numer jedenaście, co zakończyło się upadkiem Alexa Marqueza oraz Danilo Petrucciego. Obu zawodnikom nic się nie stało, jednak sesja została wstrzymana czerwoną flagą.

Tuż po wznowieniu bardzo dobrym tempem ponownie popisał się Marc Marquez, który poprawił swój czas, osiągając 0.7 sekundy przewagi nad drugim zawodnikiem, jednak zbiegiem czasu jeszcze lepiej zaprezentował się Fabio Quartararo, który wyprzedził ośmiokrotnego mistrza świata o zaledwie 0.030 sekundy.

Najszybszym finalnie zawodnikiem na torze był Maverick Vinales, który najlepsze okrążenie pokonał na kilka minut przed końcem popołudniowej sesji, wykręcając czas w postaci 1:37.793 i wyprzedzając ostatecznie Quartararo o 0.118 sekundy, natomiast trzeciego w zestawieniu Marqueza o kolejne 0.030 sekundy.

Na czwartej pozycji dzień testowy na torze Jerez zakończył Alex Rins, który do najszybsze Vinalesa stracił 0.400 sekundy, jednak to pozwoliło utrzymać za sobą Valentino Rossiego (+0.429) oraz Aleixa Espargaro, który zamknął czołową stawkę ze stratą poniżej pół sekundy do lidera.

Siódmy był Cal Crutchlow, przed Jackiem Millerem, Joanem Mirem oraz Francesco Bagnaią, który osiągnął dziesiąty czas, tracąc do Vinalesa 0.624 sekundy.

Podczas popołudniowej sesji jedynie dziesięciu zawodników zdołało poprawić swoje czasy z porannych jazd, w tym także Andrea Dovizioso, który powrócił na motocykl Ducati dwa tygodnie po złamaniu lewego obojczyka. Włoch zakończył test na piętnastej lokacie ze stratą 0.986 sekundy.

Zawodnicy powrócą na torze Jerez w piątek na dwie pierwsze sesje treningowe, które odbędą się w godzinach 09:55-10:40 oraz 14:10-14:55.

Image: © Yamaha Motor Racing