Waga bolidów od sezonu 2022 może wzrosnąć do 778kg?

Pierre Gasly - Scuderia AlphaTauri / © Motorsport Grand Prix

Według najnowszych informacji, minimalna masa bolidów F1 w 2021 roku zwiększy się o trzy kilogramy, a w kolejnym sezonie może osiągnąć nawet 778 kg.

Jak podaje portal RaceFans.net, wzrost ten podyktowany jest obawami niektórych producentów silników, którzy uważają, iż dążenie do oszczędności masy może sprawić, że do produkcji konieczne będzie wprowadzenie nowych, o wiele droższych od obecnych, materiałów.

Część zespołów niepokoiła się także, że nie uda im się dopasować swoich projektów silnika do obecnego limitu wagi.

Obecna waga bolidów to 746 kg, a od przyszłego sezonu będzie wynosić 749 kg.

Wielu kierowców niejednokrotnie narzekało na wzrost masy bolidów, która w przeciągu siedmiu ostatnich lat, wzrosła aż o 100 kilogramów.

Tegoroczne samochody zyskały dodatkowy kilogram, w porównaniu z tymi z sezonu 2019, aby umożliwić zespołom zamontowanie zaszyfrowanego przepływomierza paliwa, zaleconego przez FIA.

Niestety, w sezonie 2022 bolidy staną się jeszcze cięższe, za sprawą nowych przepisów i regulacji technicznych. Jest to podyktowane wprowadzeniem silniejszych testów zderzeniowych, które będą wymagały większych konstrukcji, amortyzujących siłę uderzenia – przez co waga bolidów może wzrosnąć nawet do 778 kilogramów.

Ross Brawn przyznał, że był „sfrustrowany” zeszłorocznymi skargami na większą masę bolidów: – „Wszyscy chcielibyśmy, aby samochody były lżejsze. Ale są pewne rzeczy, do których nie można ponownie powrócić.”

Image: © Motorsport Grand Prix