Webber: Dobry występ Russella skomplikował sytuację kontraktową Hamiltona

Lewis Hamilton - Mercedes AMG Petronas F1 Team / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Mark Webber uważa, że dobry występ George’a Russella w bolidzie Mercedesa wydarzył się w możliwie jak najgorszym momencie dla Lewisa Hamiltona, który nadal negocjuje warunki nowej umowy z zespołem.

Nowy kontrakt Brytyjczyka jest obecnie podmiotem wielu dyskusji i różnorakich dywagacji. Według Toto Wolffa rozmowy pomiędzy zainteresowanymi stronami mogą jeszcze trochę potrwać, a finał całej sprawy może mieć miejsce dopiero przed startem przedsezonowych testów. Według najnowszych doniesień kwestią sporną na linii zespół-kierowca jest wartość nowej umowy, która ma oscylować w granicy 40-50 milionów euro.

Zdaniem Australijczyka pozycja siedmiokrotnego mistrza świata w zespole została lekko nadszarpnięta wskutek bardzo dobrego występu George’a Russella w Bahrajnie.

„Ten czas dla Lewisa był po prostu okropny” – stwierdził Webber.

„Jeździłem samochodem Formuły 1 przez 1000 dni, wliczając w to testy, treningi i wyścigi. Całość trwała 12 lat. Ponieważ nie chciałem, aby ktokolwiek inny zbliżał się do mojego samochodu, miałem w tym czasie może trzy dni wolnego.”

„Trzeba po prostu pilnować własnego interesu. Nie chcesz, aby inne osoby miały kontakt z twoim samochodem i ludźmi. To po prostu taki biznes.”

„George pojechał dobrze. To był co prawda jeden z najłatwiejszych torów świata i nie był tak wymagający, jak na przykład Suzuka, ale trzeba przyznać, że dobrze wpasował się do nowego środowiska.”

Webber dodał także, że główną przeszkodą na drodze do podpisania kontraktu jest spór o wartość Hamiltona. Ma to szczególne znaczenie w kontekście wynagrodzeń w roku 2023, kiedy wejdzie w życie limit budżetowy, znacznie ograniczający jego potencjalne zarobki.

„Oczywiście Lewis i Toto mają świetne relacje i z całą pewnością chcieliby uciąć pewne komentarze.”

„Ale rzecz jasna pewne wydarzenia, jakie miały miejsce w ostatnim czasie, szczególnie jego choroba i limit budżetowy, który będzie wkrótce obowiązywać, mogą mieć wpływ na finalny kształt kontraktu. Uważam, że wszystko jest obecnie na stole.”

„Z pewnością chcą wyeliminować każdą niesprzyjającą okoliczność finansową, ponieważ Lewis zna swoją wartość. Wnosi do sportu i samego Mercedesa bardzo wiele i chce, aby to było rozpoznawalne.”

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images