Więcej przedsezonowych testów Formuły 1 w sezonie 2022

Antonio Giovinazzi - Alfa Romeo Racing Orlen /  © Alfa Romeo Racing Orlen / DPPI

Przyszłoroczny sezon wyścigowy Formuły 1 rozpocznie się ośmioma dniami przedsezonowych testów, które mają odbyć się na torach Barcelona-Catalunya oraz Sakhir. Nowy plan musi zatwierdzić jednak Światowa Rada Sportów Motorowych.

Nowe regulacje techniczne, które zadebiutują w F1 od sezonu 2022, wymagają większej ilości przedsezonowych prób, aby wszystkie zespoły mogły odpowiednio sprawdzić swoje nowe auta, a także być gotowymi do długich zmagań, które mają składać się z dwudziestu trzech rund.

Plan testów na rok 2022 zakłada pięciodniowe przygotowania na torze Barcelona-Catalunya w dniach 21-25 lutego, a następnie kontynuowanie jazd w Bahrajnie w dniach 10-12 marca.

Obie sesje przedsezonowych prób będę jednak wymagały zmian w regulacjach sportowych na przyszłoroczną kampanię. Pięciodniowe testy w Hiszpanii przekraczają zapis o maksymalnie trzech dniach jazd, natomiast przygotowania w Bahrajnie mają zakończyć się na osiem dni przed startem sezonu, czyli o dwa dni za szybko niż wymagane minimum dziesięć dni przerwy.

Osiem dni przedsezonowych testów, plus oczekiwane dwadzieścia trzy wyścigi od końca marca do końca listopada, wpłyną także na wszystkich pracowników zespołów, którzy już teraz są mocno obciążeni, a przyszłoroczny sezon jeszcze bardziej na nich wpłynie.

Światowa Rada Sportów Motorowych nad nowym kalendarzem Formuły 1 oraz innymi zmianami będzie głosować w piątek.

Plan przedsezonowych testów na sezon 2022:

  • 21-25 lutego - Circuit de Barcelona-Catalunya / Hiszpania
  • 10-12 marca - Bahrain International Circuit / Bahrajn
Image: © Alfa Romeo Racing Orlen / DPPI