Wielka Brytania chce wznowić wyścigi od 4 lipca

Grand Prix Wielkiej Brytanii 2019 / © Pirelli Motorsport

Motorsport UK - organizacja zarządzająca sportem motorowym w Wielkiej Brytanii poinformowała, że zamierza wznowić wydarzenia związane ze sportem motorowym od 4 lipca.

Motorsport jest obecnie zawieszony w Wielkiej Brytanii do 30 czerwca 2020 roku. Ustalenie daty 4 lipca jako powrotu do ścigania, jest efektem dyskusji z Departamentem Kultury, Mediów i Sportu oraz stopniowego łagodzenia ograniczeń przez rząd brytyjski.

Podczas rozmów ustalono także, że wszystko będzie uzależnione przede wszystkim od tego, czy organizatorzy wydarzeń wykażą, że mogą zaplanować imprezy zgodnie z opublikowanymi niedawno wytycznymi Motorsport UK, przy jednoczesnym poszanowaniu państwowych wytycznych, dotyczących dystansu społecznego związanego z pandemią COVID-19. Dalsze szczegóły zostaną podane na następnym posiedzeniu zarządu w dniu 3 czerwca.

Przewodniczący zarządu, David Richards, skomentował wydaną decyzję: "W marcu Motorsport UK szybko zawiesiło wydarzenia motrosportowe, podczas gdy priorytetem wszystkich było ograniczenie rozprzestrzeniania się tej strasznej choroby i ochrona osób związanych ze służbą zdrowia."

"Teraz gdy rząd określił plany złagodzenia ograniczeń, postępujemy krok po kroku i wprowadzamy kolejny etap stopniowego restartu. W przeciwieństwie do wielu dyscyplin sportowych, motorsport w Wielkiej Brytanii jest branżą samą w sobie, zatrudniającą dziesiątki tysięcy osób i przyczyniającą się do wzrostu brytyjskiej gospodarki."

"Zawsze mówiliśmy, że gdy warunki będą odpowiednie, podejmiemy odpowiednią decyzję o wznowieniu sportów motorowych w celu utrzymania sportu, miejsc pracy i gospodarki. Wyjaśniliśmy nasze plany rządowi i mamy szczęście, że sporty motorowe odbywają się na zewnątrz w dużych, kontrolowanych przestrzeniach."

"Nasz plan zakłada, że wraz z poradami rządu i ciągłego znoszenia ograniczeń, sporty motorowe zostaną wznowione od 4 lipca. Ogłaszamy to teraz, ponieważ organizatorzy wydarzeń, miejsc spotkań, specjaliści ds. przygotowań, dostawcy, wolontariusze, sędziowie, urzędnicy i zawodnicy potrzebują czasu na wdrożenie swoich planów” - zakończył Richards.

Powrót wyścigów 4 lipca jest szansą przede wszystkim dla toru Silverstone i zorganizowania przez niego dwóch rund Formuł 1 - 26 lipca oraz 2 sierpnia. Nadal jednak problemem mogą być obostrzenia związane z dwutygodniową kwarantanną (w tej sytuacji miał zainterweniować Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, o czym pisaliśmy tutaj: Wsparcie rządu uratuje podwójną rundę na Silverstone?).

Motorsport UK ogłosiło, że w oczekiwaniu na ponowne uruchomienie sportów motorowych w Wielkiej Brytanii zaprasza do składania wniosków o wydanie pozwolenia na organizacje od 1 czerwca 2020 r. drogą online.

Image: © Pirelli Motorsport