Williams chce wykorzystać wiedzę Russella z Mercedesa, aby poprawić procedurę startową

GP Sakhiru 2020 / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Szefostwo stajni z Grove ma nadzieję, że doświadczenie George’a Russella z pojedynczego występu w barwach Mercedesa przełoży się na poprawę ich procedury startowej, która od dłuższego czasu jest sporym mankamentem dla brytyjskiego zespołu.

Wskutek pozytywnego testu na koronawirusa Lewis Hamilton nie mógł wystąpić w zeszłorocznym GP Sakhiru, w którym został zastąpiony przez protegowanego juniora ekipy z Brackley, George’a Russella. Dla młodego Brytyjczyka było to bardzo przydatne doświadczenie m.in. w zakresie przystosowania się do procedur i systemów stosowanych przez obecnych mistrzów świata.

Dave Robson przyznał, że Russell powrócił z niespodziewanego wypożyczenia z głową pełną pomysłów.

„[George] miał dobre starty w naszym samochodzie, ale myślę, że brakuje nam powtarzalności na tej płaszczyźnie” - stwierdził szef zespołu ds. osiągów.

„Oczywiście miał tylko jeden start w Mercedesie i był dobry, więc ściśle mówiąc, nie można wiele powiedzieć o powtarzalności. Jednak żeby być uczciwym wobec nich [Mercedesa], ich starty są na ogół dobre.”

„Prawdopodobnie w równym stopniu zależy to od kierowcy i odpowiedniego przygotowania samochodu. George ma kilka pomysłów na to, jak zmienić łopatkę sprzęgła na bardziej ergonomiczną, więc przyjrzymy się temu w zimie. Poza tym uważam, że różnice pomiędzy układami napędowymi są zbyt duże.”

Zdaniem Robsona, różnice pomiędzy tym, jak startują poszczególne zespoły mogą być spowodowane kontrolą temperatury opon.

„Bardzo interesujący jest sposób przygotowania opon. Zrozumienie przyczepności na starcie i punktu zadziałania sprzęgła to coś, czego musimy się nauczyć."

Specjalista Williamsa dodał także, że zespół wykorzystuje zimową przerwę, aby zebrać wszystkie przydatne informacje, jakie zostały uzyskane przez Russella.

„Jestem przekonany, że nieco inaczej wygląda u nich organizacja weekendu wyścigowego, ponieważ ich uwaga skupia się na innych aspektach.”

„Myślę jednak, że różnice w tempie samochodów są tak duże, że George skupił się w tym momencie na niewłaściwych rzeczach. Nie możemy niestety sprawić, żeby nasze auto było takie, jakie by chciał” – podsumował.

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images