Williams przedstawił model FW43B

Bolid Williamsa na sezon 2021 / © Williams F1

Zespół Williams zaprezentował swój tegoroczny bolid, który został oznaczony symbolem FW43B.

W sezonie 2020 doszło do długo zapowiadanych zmian w strukturze zarządu. Sprzedaż zespołu poprzedzona była długim przeglądem strategicznym obejmującym rozmowy ze wszystkimi zainteresowanymi inwestorami. Na drodze tego postępowania, firma Dorilton Capital została wybrana jako podmiot gwarantujący najlepsze warunki dla rozwoju ekipy. Transakcja ta uzyskała jednogłośne poparcie poprzedniej kadry zarządzającej, w tym sir Franka Williamsa, według którego było to jedyne wyjście z sytuacji, aby zapewnić bezpieczną i długoterminową przyszłość dla stajni z Grove.

Obowiązki szefa zespołu przejął w ubiegłym roku Simon Roberts, natomiast nowym dyrektorem generalnym został Jost Capito, który objął swoje stanowisko 1 lutego br. Do składu dołączył także w ostatnich miesiącach Jenson Button w roli starszego doradcy. Mistrz świata z sezonu 2009 będzie odpowiedzialny m.in. za wsparcie merytoryczne dla etatowych kierowców oraz podopiecznych rodzimej akademii.

Nowe kierownictwo potwierdziło również, że od kolejnej kampanii rozszerzona zostanie współpraca techniczna z Mercedesem, co ma pomóc w lepszej adaptacji nowych przepisów.

Za kierownicą tegorocznej konstrukcji FW43B ponownie rywalizować będą George Russell i Nicholas Latifi, kontynuując tym samym partnerstwo zapoczątkowane w zeszłym roku.

Williams do tegorocznej kampanii mistrzostw świata przystąpi z mocno odświeżonym malowaniem, w którym dominującą barwą jest kolor niebieski, występujący w różnych odcieniach. Aspekty wizualne dopełniają natomiast białe, pomarańczowe i czarne wstawki.

„Williams Racing to ikona sportu. Jest to zespół, który zbudował swoją reputację dzięki czystej determinacji oraz wytrwałości, łącząc to z pasją, umiejętnościami wyścigowymi oraz wielką chęcią wygrywania” – przyznał dyrektor generalny, Jost Capito.

„Wzloty i upadki są normalne dla każdego zespołu, który obecny jest w stawce przez dłuższy czas. Historyczne osiągnięcia mogą motywować, ale nie można na nich polegać, definiując pojęcie sukcesu we współczesnej Formule 1.”

„Dlatego właśnie opracowaliśmy nowe, świeże malowanie samochodu na sezon 2021. Ukazuje ono naszą wspaniałą przeszłość i zachowuje ducha oraz motywację leżącą u podstaw DNA Williamsa. Nowa kolorystyka jest jednocześnie spojrzeniem w przyszłość i wyznacza nasze długoterminowe ambicje powrotu na czoło stawki. Choć dopiero zaczynamy tę podróż i mamy przed sobą dużo do zrobienia, to cieszymy się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Nie możemy doczekać się, aby móc kontynuować ten postęp na torze w tym sezonie.”

Bolid Williamsa na sezon 2021 / © Williams F1
Image: © Williams F1