Williams ratuje budżet pożyczkami

Williams ratuje budżet pożyczkami

Zespół Williams podejmuje kroki mające na celu zapewnienie ciągłości finansowej polegające między innymi na pożyczce od banku HSBC i Michaela Latifiego.

HSBC od dawna jest partnerem zespołu, a wkład Michaela Latifi pochodzi od Latrus Racing, firmy, której jest właścicielem. Jest to z inwestycji finansowych Kanadyjczyków, a dodatkowo marka Sofina to kolejna z firm będących własnością ojca Nicholasa Latifiego, która jest sponsorem zespołu na 2020 rok.

"Po sprzedaży Williams Advanced Engineering pod koniec 2019 roku rozpoczęliśmy proces refinansowania" - powiedziała serwisowi Autosport zastępca szefa zespołu, Claire Williams.

"Po rozważeniu szeregu opcji oparliśmy nasze refinansowanie na konsorcjum pożyczkodawców, z którymi wszystkie pożyczki zostały wynegocjowane na zasadach rynkowych. Pakiet pożyczek zapewnia nam zasoby, których potrzebujemy, aby iść naprzód."

Jak donosi serwis PlanetF1.com, powołując się na magazyn Autosport, w ramach umowy została zaciągnięta hipoteka na grunty i budynki zespołu, a także zakłady fabryczne i maszyny. Uwzględniono także „zabytkowe aktywa”, czyli ponad 100 samochodów Williamsa, które były konstruowane przez 42 lata istnienia zespołu. Należą do nich zarówno maszyny z ubiegłego sezonu, jak i te, które wielokrotnie zdobywały mistrzowskie tytuły.

Williams podejmuje te działania w bardzo trudnym dla Formuły 1 oraz światowej gospodarki okresie. Szacuje się, że obecnie każdy zespół Formuły 1 traci około dwa milionów dolarów na każdy wyścig, który nie odbywa się z powodu epidemii koronawirusa.

Image: © Williams F1