Władze F1 oficjalnie potwierdziły finalną wersję tegorocznego kalendarza

Grand Prix Turcji / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Po długich negocjacjach z wieloma torami, władze F1 oficjalnie opublikowały pełny kalendarz na sezon 2020, który będzie składał się z siedemnastu rund.

Pierwotny harmonogram tegorocznego cyklu mistrzostw świata zakładał rozegranie dwudziestu dwóch rund, ale plany zarządców serii zostały storpedowane przez pandemię koronawirusa, która uniemożliwiła rozegranie wielu wyścigów. W związku z tym zmodyfikowany kalendarz na sezon 2020 zawiera kilka unikatowych obiektów, które przez kilka lat były nieobecne w kalendarzu królowej sportów motorowych.

Do rund na Mugello, Imoli, Nurburgringu, Algarve oficjalnie dołączył obiekt Istanbul Park, który ugości najwyższą kategorię wyścigową na świecie po dziewięciu latach przerwy.

GP Turcji ma zostać zorganizowane 15 listopada. Finał sezonu zgodnie z zapowiedziami będzie składał się z trzech rund, które odbędą się kolejno w Bahrajnie na dwóch nitkach miejscowego toru i Abu Zabi.

"Możemy potwierdzić, że Turcja, Bahrajn (gospodarz dwóch wyścigów) i Abu Zabi będą częścią zmienionego kalendarza na sezon 2020. Chcemy wyrazić nasze podziękowania za ciężką pracę wszystkim naszym promotorom i partnerom, co umożliwiło uformowanie 17-wyścigowego kalendarza" - czytamy w oświadczeniu Formuły 1.

"Niestety nie będziemy ścigać się w Chinach w tym sezonie i chcemy podziękować naszemu partnerowi Juss Sports za wsparcie i zaangażowanie w ostatnich miesiącach i nie możemy się doczekać powrotu do Szanghaju w przyszłym roku."

"Możemy potwierdzić, że kilka wyścigów w zmienionym sezonie 2020 będzie otwartych dla ograniczonej liczby fanów i pracujemy z każdym promotorem, aby dopracować szczegóły. Mimo iż chcemy, aby jak najwięcej fanów wróciło, gdy tylko będzie to bezpieczne, naszym priorytetem pozostaje bezpieczeństwo społeczności Formuły 1 i ludności, którą odwiedzamy, i na tej podstawie sprawdzamy dostęp fanów."

"Ze względy na ciągłą płynność pandemii COVID-19, nadal utrzymujemy ścisły dialog ze wszystkimi promotorami i władzami lokalnymi, aby zapewnić, że działamy w możliwie najbezpieczniejszy sposób i dokładnie monitorujemy sytuację w każdym kraju - w tym ograniczenia w podróżowaniu i lokalne procedury zdrowotne."

"Z dumą ogłaszamy, że Turcja, Bahrajn i Abu Zabi będą częścią naszego tegorocznego kalendarza" - powiedział Chase Carey, dyrektor generalny F1.

"W tym roku F1 i cały świat stanął przed wielkim i bezprecedensowym wyzwaniem zorganizowania cyklu mistrzostw świata. Z tego miejsca chciałbym oddać hołd wszystkim pracownikom F1, FIA, zespołom i naszym partnerom, którzy przyczynili się do uformowania tegorocznego kalendarza."

"Wszyscy jesteśmy rozczarowani, że nie mogliśmy w tym sezonie powrócić na kilka obiektów, które goszczą regularnie Formułę 1. Mimo tego jesteśmy przekonani, że tegoroczna kampania rozpoczęła się w bardzo dobrym stylu, a pozostała część zaplanowanych rund dostarczy kolejnych wielkich emocji naszym fanom" - dodał.

Ostatnie cztery potwierdzone rundy kampanii 2020 Formuły 1:

Nazwa wyścigu Grand Prix Tor Data
Formula 1 DHL Turkish Grand Prix 2020 Grand Prix Turcji Intercity Istanbul Park 13-15 listopada
Formula 1 Gulf Air Bahrain Grand Prix 2020 Grand Prix Bahrajnu Bahrain International Circuit 27-29 listopada
Formula 1 Rolex Sakhir Grand Prix 2020 Grand Prix Sakhir Bahrain International Circuit 04-06 grudnia
Formula 1 Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix 2020 Grand Prix Abu Zabi Yas Marina Circuit 11-13 grudnia
Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool