Władze Formuły 1 wprowadzą zmiany w harmonogramie Grand Prix

Grand Prix Holandii 2021 / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Kierownictwo królowej sportów motorowych postanowiło przywrócić dobrze znany format piątkowych treningów, które od tegorocznego sezonu znów będą trwały półtorej godziny.

W 2022 roku fani Formuły 1 znów będą mogli cieszyć się piątkowymi sesjami treningowymi trwającymi dziewięćdziesiąt minut. Z takiego piątkowego formatu zrezygnowano w sezonie 2021, a przygotowania skrócono wtedy do sześćdziesięciu minut.

W tegorocznym sezonie F1 zostanie radykalnie zmodernizowana dzięki nowym samochodom i nowej strukturze kosztów. Kierowcy i zespoły będą więc musieli przyzwyczaić się do nowych bolidów, co oznacza, że dodatkowa godzina treningowych przejazdów zrobi kolosalną różnicę.

Wraz z wydłużeniem czasu trwania dwóch pierwszych sesji treningowych dojdzie do skrócenia okresu, jaki Formuła 1 będzie spędzać na torze podczas całego Grand Prix. Normalnie weekend składał się z czterech dni rozpoczynających się w czwartek, jednak od tego roku weekend wyścigowy będzie trwał trzy dni, a spotkania z mediami i sponsorami zostały przeniesione na piątkowy poranek.

W 2022 roku pojawi się również więcej wyścigów sprinterskich. W ubiegłym roku odbyły się trzy weekendy z sobotnim wyścigiem, natomiast w tegorocznym sezonie będzie ich sześć. Jedną z planowanych lokalizacji przeprowadzenia tego wydarzenia jest Grand Prix Holandii na torze Zandvoort. Powracający po ponad trzydziestoletniej przerwie tor, znajdujący się nad brzegiem Morza Północnego, był dużym wyzwaniem dla kierowców, ze względu na trudność w wykonaniu manewrów wyprzedzania.

Tory, na których będzie rozgrywany względnie jeszcze nowy wyścig sprinterski, który odbywa się w sobotę podczas Grand Prix i którego zadaniem jest ustalenie kolejności na polach startowych do niedzielnego wyścigu, nie są jeszcze dokładnie znane.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool