Wolff: Formuła 1 musi zachować spójność z nowymi formatami weekendów

Grand Prix Azerbejdżanu / © Pirelli Motorsport

Szef stajni Mercedesa, Toto Wolff, wzywa kierownictwo Formuły 1 do zachowania odpowiedniego balansu rozrywki i spójności aktualnej formy sportu przy dodawaniu nowych eksperymentalnych weekendów wyścigowych.

Podczas Grand Prix Azerbejdżanu w obecnej kampanii po raz pierwszy zastosowano nowy format wyścigów sprinterskich zakładający zmniejszenie liczby sesji treningowych do jednej – piątkowej, dodanie kwalifikacji do wyścigu na pierwszy dzień weekendu, a także dodanie kwalifikacji do sprintu w sobotę.

Stajnie miały mało czasu na przygotowanie się i przetestowanie różnych ustawień na torze przed regułami parku zamkniętego. Format ten spotkał się z krytyką między innymi lidera klasyfikacji mistrzostw – Maxa Verstappena. Toto Wolff jednak dostrzega pozytywy w eksperymentach, z przy jak zaznacza zachowaniem odpowiedniego balansu.

„Myślę, że uczymy się, robiąc w tej chwili wyścigi sprinterskie lub weekendy sprinterskie. Jeśli możemy coś dodać do programu weekendów, musimy to przetestować, więc jest to faza eksperymentalna” – powiedział Wolff.

„Niektóre rzeczy działają, inne może nie. A potem wspólnie ze Stefano [Domenicalim] znajdziemy właściwe decyzje.”

„Jestem bardziej konserwatywny i śmieję się z tego ze Stefano. Lubię porządną sesję kwalifikacyjną w sobotę i Grand Prix w niedzielę, ale jako sport też musimy się rozwijać.”

„Tak długo, jak mamy zbalansowane cele – najlepszą możliwą rozrywkę, przy jednoczesnym zachowaniu spójności sportu, próbujmy różnych rzeczy” – podsumował szef Mercedesa.

W sezonie 2023 przed kierowcami i zespołami Formuły 1 jeszcze pięć weekendów sprinterskich – w Austrii, Belgii, Katarze, Stanach Zjednoczonych (Austin) i Brazylii. Włodarze sportu nie potwierdzili jednak, czy nowy format sprinterski zostanie wykorzystany podczas kolejnych rund, lecz wszystko wskazuje na to, że tak się właśnie stanie.

Image: © Pirelli Motorsport