Wolff: Grand Prix Abu Zabi wciąż tkwi w mojej głowie

Toto Wolff - Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images

Szef Mercedesa, Toto Wolff, przyznał, że pomimo upływu kilku miesięcy od kończącego sezon 2021 Grand Prix Abu Zabi, każdego dnia myśli o tym, jak źle potoczył się tamten wyścig.

Lewis Hamilton oraz Max Verstappen mieli przed ostatnią rundą mistrzostw świata równą liczbę punktów w ogólnym zestawieniu kierowców. Zawodnik Mercedesa spokojnie prowadził w ostatnim wyścigu i wydawało się, że pewnie zmierza po swój ósmy mistrzowski tytuł, aż do momentu wypadku Nicholasa Latifiego i wyjazdu samochodu bezpieczeństwa na tor.

Dyrektor wyścigu, Michael Masi, zdecydował się naruszyć przepisy, pozwalając od dublować się jedynie kierowcom znajdującym się między Brytyjczykiem i Holendrem, a następnie wznowił rywalizację na okrążenie przed końcem.

Verstappen, który chwilę wcześniej zjechał do boksów po świeży komplet miękkiej mieszanki, wyprzedził Hamiltona i zdobył swój pierwszy w karierze tytuł mistrza świata.

Przeprowadzone przez FIA śledztwo doprowadziło do odwołania Masiego z roli dyrektora wyścigu.

Toto Wolff przyznał, że Max Verstappen zdobył mistrzostwo zasłużenie, ale wydarzenia, które rozegrały się na torze Yas Marina, wciąż tkwią w jego głowie.

„Myślę o tym codziennie” – powiedział szef Mercedesa. „Szanuję jednak zwycięstwo Maxa w mistrzostwach, ponieważ jest zasłużonym mistrzem.”

„Jak to się potoczyło, cenię takie wartości, jak uczciwość, a w szczególności uczciwość w sporcie. To zapewnia moją miłość do sportu, a tamtego dnia zostało to po prostu kopnięte.”

Końcówka wyścigu i niefortunne decyzje Michaela Masiego doprowadziły do zmian w strukturze organizacyjnej FIA, wprowadzonych przez nowego prezydenta federacji – Mohammeda ben Sulayema.

Zdecydowano, aby rola dyrektora wyścigu przypadała dwóm osobom, a presja, jaka spoczywa na tej osobie, nie była tak duża. Jednak nowy podział funkcji zaczął frustrować kierowców, którzy narzekali w tym sezonie na brak konsekwencji w decyzjach sędziowskich w trakcie weekendów wyścigowych.

Wolff uważa, że zmiany wprowadzone przez Prezydenta FIA wymagają pewnych poprawek, jednak ogólnie jest zadowolony z tego, jak rozwinęła się ta sytuacja.

„Myślę, że rozumiem sposób, w który Mohammed ben Suleyam rekrutuje i zatrudnia osoby” – dodał. „Każda osobowość ma swoje krawędzie. Myślę, że głównym celem zachowania przejrzystości, zapewnienia dobrego zarządzania i dobrych ram funkcjonowania, jest to, co widzę.”

„Czy na drodze pojawią się wyboje, ponieważ decyzje Mohammeda muszą się ułożyć i każdy musi zrozumieć swoją rolę? Oczywiście. Jestem jednak zadowolony z tego, jak do tej pory idzie.”

„Są otwarci, skłonni do rozmów. Dla mnie przejrzyści i uczciwi” – podkreślił Wolff.

Image: © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images