Wolff: Nauka, którą wynieśliśmy z tego trudnego okresu, pomoże nam przez wiele lat

George Russell - Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images

Toto Wolff wierzy, że zmagania Mercedesa w wymagającym dla nich sezonie 2022, ostatecznie będą miały korzystny wpływ na niemiecki zespół przez wiele lat.

Mercedes był wśród zespołów, które na początku obecnej kampanii zostały zaskoczone przez pojawienie się problemu porpoisingu, zjawiska spowodowanego przez aerodynamiczne efekty generowane przez nowe konstrukcje bolidów F1.

Zespół z Brackley bardzo mocno odczuł ten problem, który osłabił osiągi ich srebrnych strzał i zmusił inżynierów do intensywnych poszukiwań rozwiązania.

Mercedes wykonał niesamowitą pracę i choć wciąż pozostają za swoimi rywalami z czołówki – Red Bullem i Ferrari – to ostatnie wyniki zespołu dobrze wróżą ich występom w nadchodzącej drugiej połowie sezonu.

„Trzeba powiedzieć wprost, że początek sezonu nie był dobry” – stwierdził szef zespołu Toto Wolff.

„Jeśli wygrywasz mistrzostwo w grudniu, a cztery miesiące później nie rywalizujesz z zawodnikami z przodu, jest to mocno frustrujące.”

„Ten sezon to dla nas dość duży rollercoaster. Mieliśmy zarówno miejsca w najlepszej trójce, jak i bardzo słabe wyścigi zakończone w środku stawki.”

„Teraz chodzi o to, aby spróbować zrozumieć, w jakim miejscu jesteśmy, a w drugiej połowie kampanii, zwiększyć nasze tempo kwalifikacyjne i być w stanie walczyć o zwycięstwa.”

„Niewiele tak naprawdę poszło dobrze, jeśli weźmiemy pod uwagę, że nasze oczekiwania dotyczyły walki o mistrzostwo świata” – wyjaśnił Wolff.

„Jednak musimy patrzeć na pozytywy i kierujemy się słowami: «Dni, w których przegrywamy, są dniami, w których uczymy się najwięcej».”

„Nasz samochód był dla nas sporym wyzwaniem. Wprowadzaliśmy wiele poprawek, które ostatecznie nic nam nie dawały. Myślę, że nauka, którą wynieśliśmy z tego trudnego okresu, pomoże nam przez wiele lat.”

„Jednak ten czas, na który patrzymy, nie ogranicza się do jednego miesiąca, czy sezonu, gdyż skupiamy się na okresie pięciu, a nawet dziesięciu lat” – podsumował Wolff.

Image: © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images