Wolff ujawnia ile Mercedes traci do Red Bulla

Lewis Hamilton - Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images

Szef zespołu Mercedes, Toto Wolff, uważa, że jego stajnia jest kilka miesięcy rozwoju za Red Bullem. Według Austriaka jest to „od ośmiu do dziesięciu miesięcy.”

Bolid W13 nie okazał się zwycięską konstrukcją, a niemiecki zespół od początku sezonu musiał mierzyć się z efektem „odbijania”, a także dużym oporem, co jest problematyczne na szybkich odcinkach torów.

Do tej pory Mercedes nie wygrał żadnego wyścigu w 2022 roku, a także pierwszy raz od 2014 stracił mistrzowski tytuł w klasyfikacji konstruktorów.

Wolff uważa, że jego skład może mieć pewne problemy w przyszłorocznej kampanii, ponieważ bardzo dużo czasu spędzili na diagnozowaniu i rozwiązywaniu problemów z W13.

Szef Mercedesa przyznał także, że jedna decyzja, podjęta w październiku 2021 roku, była główną przyczyną problemów stajni w obecnym sezonie.

„Z pewnością mają przewagę, ale wierzymy, że zrozumieliśmy, skąd bierze się ta przepaść” – powiedział Austriak. „Możliwe, że straciliśmy od ośmiu do dziesięciu miesięcy w zakresie rozwoju, ponieważ nie mogliśmy dowiedzieć się, co jest nie tak [z naszym samochodem]. Zdecydowanie jest to wyzwanie, ale wszyscy gramy w długą grę.”

„Obaj kierowcy grają w tę grę i chcę ocenić wyniki nie na podstawie jednego weekendu lub roku, ale tego, jak udało nam się wygrywać mistrzostwa w dłuższej perspektywie.”

Pomimo braku wygranej w sezonie 2022, Mercedes wciąż jest silny strategicznie i operacyjnie, jedynie dwa razy nie kończąc wyścigu na przestrzeni całego roku. Obie sytuacje wystąpiły po uszkodzeniach bolidów na pierwszych okrążeniach.

Przed ostatnimi dwoma wyścigami oraz sprintem w Brazylii niemiecki zespół traci czterdzieści punktów do Ferrari w klasyfikacji konstruktorów. Toto Wolff przyznał, że drugie miejsce na koniec roku byłoby pocieszeniem.

„To na pewno byłoby pewne pocieszenie. Ferrari miało najszybszy samochód na początku sezonu i ukończenie przed nimi byłoby wspaniałe, ale nie jest to naszym głównym priorytetem.”

Image: © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images