Wolff: Zatrudnienie Vettela niesie za sobą spore korzyści

© Mercedes AMG Petronas Motorsport, © Scuderia Ferrari

Toto Wolff, szef zespołu Mercedes, przyznaje, że istnieją poważne argumenty przemawiające za zatrudnieniem Sebastiana Vettela.

Decyzja o rozstaniu Sebastiana Vettela i zespołu Ferrari zapadła w momencie, w którym żaden z obecnych kierowców zespołu Mercedes AMG Petronas Motorsport nie ma podpisanego kontraktu na przyszły sezon. Natychmiast spowodowało to lawinę spekulacji, dotyczących wspólnej przyszłości czterokrotnego mistrza świata oraz niemieckiego zespołu.

Pikanterii całej sprawie dodała wypowiedź Toto Wolffa, który zauważył, że zatrudnienie Sebastiana Vettela przyniosłoby zespołowi korzyści tak sportowe, jak i marketingowe:

Oczywiście, że niemiecki kierowca w niemieckim zespole mógłby być świetną historią marketingową. My jednak koncentrujemy się głównie na osiągach, a Sebastian jest kimś, kto jest naprawdę dobry.”

Szef zespołu z Brackley zaznaczył jednak, że decyzja o ewentualnym angażu Vettela musiałby wpisywać się w wizję rozwoju zespołu, jaką wyznacza zarząd koncernu Daimler:

Tu chodzi o realizację długoterminowej strategii, którą wprowadzaliśmy w życie na przestrzeni ostatnich lat. Dlatego właśnie pozostajemy na smyczy Mercedesa. To oni pozwalają nam podejmować decyzje.”

Paradoksalnie to właśnie marka Mercedes może być główną przeszkodą stojącą Vettelowi na drodze do startów u boku Lewisa Hamiltona. Mercedes bowiem przez cały czas otacza opieką takich kierowców jak Esteban Ocon oraz George Russell. Obaj zawodnicy mogliby związać się na dłużej z ekipą srebrnych strzał, wpisując się we wspomniane wcześniej długoletnie plany rozwoju zespołu.

Niezależnie jednak, jaką decyzję podejmie zarząd Daimlera oraz Toto Wolff, nie będzie to łatwy wybór. Wiadomo, że negocjacje z Lewisem Hamiltonem przeciągają się, a Valtteri Bottas, który regularnie podpisywał roczne kontrakty, często nie był w stanie dotrzymać kroku swojemu zespołowemu partnerowi. Z pewnością jednak, oznaki zbliżającego się końca Brytyjczyka lub Fina w Mercedesie dałoby się zauważyć tuż po starcie tegorocznego sezonu:

Trudno jest zarządzać, jeżeli masz spędzić cały sezon z kierowcą, który będzie jeździć dla rywali w przyszłym roku. Co robić wtedy ze wszystkimi innowacjami i całym doświadczeniem zebranym w ciągu sezonu?” – zaznaczył Wolff.

Image: © Mercedes AMG Petronas Motorsport, © Scuderia Ferrari