Wywiad z Andrzejem Borowczykiem

Wywiad z Andrzejem Borowczykiem

Podczas tegorocznych targów Warsaw Motor Show 2018, postanowiłem skorzystać z okazji i porozmawiać chociaż chwilę z najbardziej rozpoznawalnym komentatorem wyścigów Formuły 1 w Polsce.

Andrzej Borowczyk, był osobą, która otworzyła czwartą edycję Warsaw Motor Show, a zarazem osobą prowadzącą wywiady z najważniejszymi gwiazdami sportów motorowych, które były obecne podczas tegorocznych targów organizowanych w Nadarzynie, miejscowości oddalonej około dwadzieścia kilometrów od Warszawy. W czasie przerwy między wywiadami, udało mi się porozmawiać z człowiekiem, który jako jedyny spośród dziennikarzy komentował królową sportów motorowych przez cały okres jej emitowania w telewizji Polsat.

Rafał Nguyen: Panie Andrzeju jak ocenia pan tegoroczną rywalizację w Formule 1 pomiędzy Sebastianem Vettelem i Lewisem Hamiltonem?

Andrzej Borowczyk: "Uważam, że w tym roku rywalizacja pomiędzy Mercedesem i Ferrari była bardziej zacięta niż przed rokiem. Do połowy sezonu wyglądało na to, że zespół z Maranello zbudował lepszy samochód i po czterech latach dominacji Mercedesa, nastąpi zmiana warty. Niestety błędy Sebastiana Vettela w tym sezonie, doprowadziły do tego, że przegrał mistrzowski tytuł. Nie ukończył wyścigu w Niemczech, we Włoszech stracił szanse na zwycięstwo na pierwszym okrążeniu, a w Japonii zepsuł sobie wyścig przez wypadek z Verstappenem. Hamilton nie miał najlepszego bolidu w tym sezonie, ale nie popełniał błędów i dowoził punkty, kiedy było to potrzebne. Uważam również, że decyzje strategiczne Ferrari przeważyły, że to Mercedes zdobył mistrzostwo świata kierowców i konstruktorów."

RN: Sezon 2018 zmierza już ku końcowi, został już tylko wyścig w Abu Zabi, ale w Polsce kibice żyją szansą powrotu Roberta Kubicy do Formuły 1. Jak pan ocenia szansę Roberta na powrót?

AB: "Powiem szczerze, że bardzo kibicuję Robertowi. Jestem zdania, że był to jeden z najlepszych kierowców swojego pokolenia. Byłoby wspaniale dla Polski, jeśli udało by mu się wrócić jako kierowca etatowy Williamsa. Wiemy, że jest to legendarny zespół, który podnosił się i wracał do czołówki po słabych sezonach. Jeśli zaś chodzi o szanse Kubicy, to uważam, że jest w lepszej sytuacji niż przed rokiem, ponieważ propozycja ze strony Ferrari sprawiła, że Williams nie może tak długo zwlekać z decyzją. Ważny jest też tak zwany „deadline”, który Robert sobie wyznaczył na podjęcie decyzji, dlatego uważam, że szanse Roberta wzrosły, niż przed rokiem."

RN: W takim razie ostatnie pytanie. Czy usłyszymy jeszcze kiedyś głos Andrzeja Borowczyka, podczas wyścigu Formuły 1?

AB: "(Śmiech) Uwierzcie mi, że gdybym dostał propozycję komentowania wyścigów królowej sportów motorowych, to przyjąłbym ją bez wahania. Tęsknię za Formułą 1, zwłaszcza za tą w latach 2006-2012 z dwóch powodów. Pierwszy to oczywiście starty Roberta Kubicy do 2010 roku, ale również to były lata, kiedy walka o tytuł trwała do ostatniego wyścigu. Brakuje mi komentowania wyścigów i z chęcią nadal bym to robił."

RN: Bardzo dziękuję panu za rozmowę!

AB: "Przyjemność po mojej stronie!"