Yamaha i jej zespoły z karą odjęcia punktów

Fabio Quartararo i Maverick Vinales - Petronas Yamaha SRT / Monster Energy Yamaha MotoGP / © Petronas Yamaha SRT

W związku z naruszeniem regulaminu Yamaha i jej oba zespoły zostały ukarane odebraniem części dorobku punktowego. Kar nie nałożono bezpośrednio na zawodników.

W przededniu GP Europy pojawiła się informacja o rzekomym naruszeniu przepisów przez Yamahę podczas pierwszej rundy tegorocznego sezonu. W silnikach miały być obecne zawory, które nie zostały homologowane wraz z kontrolną jednostką napędową. Sędziowie musieli więc to przeanalizować, bo byłoby to dokonaniem zmiany bez wiedzy innych zespołów.

Na werdykt – od momentu pojawienia się tej informacji – nie trzeba było długo czekać. Sędziowie odliczyli Yamasze 50 punktów z klasyfikacji konstruktorów oraz z klasyfikacji zespołowej 20 ekipie Monster Energy Yamaha i 37 Petronas Yamaha SRT. Oszczędzono natomiast zawodników, którzy nie otrzymali żadnej indywidualnej kary.

„Ze względu na wewnętrzne niedopatrzenie Yamaha Motor Company nie przestrzegała protokołu, który wymaga od nich uzyskania jednomyślnej zgody ze strony MSMA (stowarzyszenie producentów w MotoGP – przyp.red.) na zmiany techniczne” – czytamy w uzasadnieniu orzeczenia sędziowskiego.

Kara sprawia, że Yamaha spadła z pierwszego na trzecie miejsce w klasyfikacji konstruktorów i do prowadzącego Ducati traci 13 punktów. Bardziej dotknęło to ekipy w klasyfikacji zespołowej. Petronas Yamaha SRT zajmuje obecnie drugie miejsce i do prowadzącego zespołu Suzuki traci 44 punkty, natomiast Monster Energy Yamaha MotoGP – ze stratą 86 „oczek” – jest dopiero na piątej pozycji.

Image: © Petronas Yamaha SRT