YART na pole position do 24 Heures Motos. Wójcik Racing Team na 9. miejscu

YART - Yamaha / © FIM EWC

Zespół YART - Yamaha wywalczył pole position do 24-godzinnego wyścigu Le Mans. Polska ekipa Wójcik Racing Team zajęła dziewiąte miejsce, z kolei Polacy z drugiego zespołu Wójcika uplasowali się na dwudziestej siódmej pozycji.

Sesja kwalifikacyjna do najważniejszego wyścigu sezonu Endurance World Championship była podzielona na dwa dni. W czwartek zawodnikom nieco przeszkadzał deszcz i zmienne warunki, jednak koniec końców obyło się bez większych problemów. Wiadomo było jednak, że o końcowym ustawieniu na starcie wyścigu zdecydują piątkowe rezultaty.

Najlepszy średni czas uzyskał zespół YART - Yamaha (Karel Hanika, Marvin Fritz oraz Niccolo Canepa) – 1:36,706. Najszybszy z trójki zawodników był Fritz, który pętlę toru Bugatti przejechał w 1:36,517. Warto zauważyć, że była to ekipa najbardziej wyrównana, gdyż każdy z motocyklistów zdołał złamać barierę 1 minuty i 37 sekund.

Na drugiej pozycji uplasował się zespół BMW Motorrad World Endurance Team (Kenny Foray, Ilja Michalczik oraz Markus Reterberger), który uzyskał średni czas 1:36,899. Najszybszy w ekipie był Reterberger, który odnotował najlepszy rezultat ze wszystkich zawodników – 1:36,164. Niestety, jego partnerzy nie byli w stanie złamać bariery 1 minuty i 37 sekund, przez co musieli zadowolić się drugą pozycją.

Czołową trójkę uzupełnił zespół Suzuki Endurance Racing Team (Etienne Masson, Gregg Black oraz Xavier SImeon). Ich strata do ekipy YART była już jednak znacznie większa – stracili bowiem 0,631 sekundy.

Po czwartkowej sesji kwalifikacyjnej polski zespół Wójcik Racing Team (Gino Rea, Axel Maurin oraz Broc Parkes) zajmował czwarte miejsce. Niestety, nie udało im się utrzymać tak dobrej lokaty podczas piątkowych jazd. Finalnie uplasowali się oni na dziewiątej pozycji ze średnim czasem 1:38,170.

Drugi zespół Wójcik Racing Team, który startuje w klasie Superstock, zajął dwudzieste siódme miejsce – 1:40,967. Ekipa ta składa się tylko z polskich zawodników – tworzą ją Marek Szkopek, Adrian Pasek oraz Artur Wielebski.

24-godzinny wyścig na torze Le Mans rozpocznie się w sobotę o godzinie 12:00. Transmisje z rywalizacji będzie można śledzić na kanale Eurosport 2.

Image: © FIM EWC