Yuki Tsunoda kierowcą AlphaTauri w sezonie 2021

Yuki Tsunoda / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Zespół AlphaTauri oficjalnie poinformował, że w sezonie 2021 partnerem Pierre’a Gasly’ego będzie Japończyk, Yuki Tsunoda, który zastąpi na tym stanowisku Daniiła Kwiata.

20-latek dzięki świetnej postawie na lokalnym podwórku automatycznie trafił do Europy, gdzie w sezonie 2019 rywalizował w Formule 3, kończąc zmagania z jedną wygraną i dwoma miejscami na podium. Kolejny rok przyniósł ponowny awans, tym razem do bezpośredniego zaplecza Formuły 1, w którym Tsunoda od samego początku prezentował wysoki poziom konkurencyjności.

Znakiem rozpoznawczym dla tego kierowcy jest bez wątpienia jego agresywny styl jazdy oraz oryginalne komunikaty radiowe, których treści są bardzo zbliżone do tych, które otrzymuje niejednokrotnie inżynier wyścigowy Kimiego Raikkonena.

Honda, od kiedy powróciła do stawki producentów w F1, celowała w pełnowymiarowy angaż swojego rodaka w najwyższej kategorii wyścigowej na świecie. W ciągu ostatnich lat z polecenia japońskiego producenta bliscy awansu do królowej sportów motorowych byli Nobuharu Matsushita, Nirei Fukuzumi oraz Tadasuke Makino. We wszystkich tych trzech przypadkach kwestią problematyczną okazała się być superlicencja, która wymagana jest do startów w Formule 1.

Zatrudnienie Japończyka w juniorskim zespole Red Bulla może być kartą przetargową dla ekipy z Milton Keynes, która chce po sezonie 2021 pozyskać technologię Hondy i rozpocząć pracę nad własnym programem silnikowym. Jednakże, aby do tego doszło, zespoły muszą zgodzić się na całkowite zamrożenie rozwoju jednostek napędowych od sezonu 2022. W innym przypadku, stajnie spod znaku czerwonego byka będą zmuszone powrócić do partnerstwa silnikowego z ekipą Renault.

„Ściganie się w Formule 1 od początku było moim celem" - powiedział Tsunoda.

„Pragnę podziękować Scuderii AlphaTauri, Red Bullowi i doktorowi Marko za tę szansę. Podziękowania za całe dotychczasowe wsparcie należą się także Hondzie, która dała mi możliwość rywalizacji w Europie."

„Zdaję sobie sprawę, że w przyszłym sezonie wielu japońskich kibiców będzie pokładać we mnie swoje nadzieje i obiecuję dać z siebie wszystko."

„Red Bull już od dłuższego czasu śledzi karierę Yukiego i jestem pewien, że będzie on wielki atutem w ręku naszego zespołu" - dodał Franz Tost, szef ekipy z Faenzy.

„W Formule 2 pokazał połączenie wyścigowej agresji i dobrego zrozumienia zagadnień technicznych. Podczas listopadowych testów na Imoli, prowadząc nasz samochód z 2018 roku, notował spójne czasy okrążeń i przekazywał inżynierom przydatne informacje. Bezproblemowo przebiegała też jego współpraca z przedstawicielami Hondy."

„Podczas testów w Abu Zabi udowodnił, że szybko się uczy i jest gotowy, aby awansować do Formuły 1."

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool